Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani ve Maliki 3 noktada anlaştı

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat temasları ardından ilk kez Erbil'de basının karşısına çıktı.

Giriş Tarihi: 2.5.2013 09:45

Başbakanlıkta bir basın toplantısı düzenleyen Barzani, Hem Bağdat görüşmeleri ve alınan yeni kararlar hem de Türkiye'deki barış süreci ile ilgili konuştu. Barzani, "Biz Irak'ta bir mezhepteki gurupla, diğer mezhepteki guruba karşı, anlaşmayız." dedi.

Barzani, Bağdat krizini konuşmaktan önce Halepçe ve Anfal katliamlarında öldürülenlerin ailelerine tazminat ödenmesini ve aynı zamanda güneyde Şii'lere yapılan katliam için de aynı şekilde tazminat ödenmesini ve bunu bir an önce bir kanuna bağlanmasını istediklerini bildirdi.

Barzani ayrıca Irak Başbakanı Nuri Al Maliki ile yaptıkları görüşmede ortaklık, eşitlik ve tevafuk olarak sıraladığı 3 ana madde üzerinde durduklarını vurguladı.

Barzani konuşmasında 2 komisyon kurulması için anlaşma imzaladıklarını, bu komisyonların ilki Dicle Operasyon gücü ve Peşmerge'nin üzerinde anlaşma yapılmayan bölgeler olarak geçen Kerkük ve civarında karşı karşıya gelmemesi için bir karar tasarlanması. 2. komisyon ise petrol ve petrol gelirlerinin bir kanunla karara bağlanması için çalışılması. Komisyonların çalışmaları ardından bu kanunların Irak Parlamentosuna gönderilmesi istendiğini ifade etti.

Son olarak alınan bir kararla Irak hükümetindeki Kürt bakanlar ve milletvekillerinin önümüzdeki günlerde Bağdat'a döneceklerini ve görevleri başında olacaklarını bildirdi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani, "Biz her zaman diyalogdan yana olduk. Biz Irak'ta bir mezhepteki gurupla, diğer mezhepteki guruba karşı anlaşmayız." ifadelerini kullandı.

Gazeteciler tarafından yöneltilen Türkiye'de barış süreci kapsamında PKK'nın Kuzey Irak'a çekilmesi hususundaki bir soruya Barzani şöyle cevap verdi: "Kürdistan'da siyasi olarak ilk günden beri barış sürecini destekledik. Bu projeye Türkiye'nin içişlerine karışmadan destek veriyoruz. Kürt ve Türk halkının yararına olacak bir barışın sağlanması için çaba gösteriyoruz. PKK'nın Kürdistan'a gelmesi, küçük bir proje değildir. Biz Türkiye'deki Kürt sorununun barış yoluyla çözülmesinden yanayız. Bu sürecin iyi bir şekilde sonuçlanması için elimizden gelen her yardımı yapmaya hazırız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani ve Maliki 3 noktada anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN