Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Gazze gerçeği

İsrail Başbakanı, çekilme konusunda Gazze örneğini verdi. “2005’te Gazze’den çekildik de ne oldu” dedi. Evet İsrail 2005’te Gazze’yi neden ve hangi amaçla boşalttı?

Giriş Tarihi: 2.5.2013 12:09 Güncelleme Tarihi: 2.5.2013 12:14

Ortadoğu'da gündem barış görüşmeleri. Arap Birliği hafta başında barış görüşmelerinin çerçevesini çizdi. İsrail 67 sınırlarına dönmeyi kabul ederse, 4 yıldır askıda olan Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlatılması mümkün olacak.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, 67 sınırlarıyla ilgili tavrı belliydi. Çarşamba günü bu tutumunu bir kez daha dile getirdi. "Sorun sınır meselesi değil, sorun İsrail devletinin tanınmaması" dedi. Yani "gerekirse 67 sınırlarına döneriz ama dönsek de Filistin, İsrail devletini tanımadıkça barış olmaz" mesajı verdi.

Bu konuda bir de örnek gösterdi, "biz 2005'de Gazze'den çekildik sonra ne oldu, Gazze'den İsrail'e füze yağmaya başladı" dedi.

Evet Netanyahu doğru söyledi, İsrail, 2005'te Gazze'den çekildi. Ama nasıl ve niye çekildi.

2005 Ağustosuna kadar Gazze Şeridinde 21 adet Yahudi yerleşim birimi vardı. O dönem Başbakan olan Ariel Şaron, Gazze'den çekilme planını uygulamaya başladığında herkes, İsrail'in bu hamlesini "barış çubuğu" olarak yorumladı.

Gazze'deki Yahudi yerleşimciler ayaklandı, evlerinden çıkmak istemiyorlardı. Şaron onlara "çıkın" dedi, çıkmadılar. Devreye İsrail askerleri girdi, askerler yerleşimcileri barakalardan zorla çıkardı. Direnenler, çatılara çıkıp, İsrail askerlerinin üzerine boya ve asit döktü.

Şaron Gazze'den boşalttığı 21 yerleşim birimindeki Yahudiler için Batı Şeria'da daha güzel konutlar yaptırıyordu. Onlara yeni adreslerini gösterdi. Yüksek sesle konuşamazdı, kimseler duymadan "çıkın buradan ki Gazze'yi cehenneme çevireyim" diyordu.

Aynı günlerde Filistinliler endişeliydi. Gazze'deki Yahudiler çekiliyordu ama onların korkusu başkaydı. İsrail neden böyle bir adım atıyordu? Bunun sonrasına ne yapacaktı? Çünkü Filistinlilere göre İsrail hiçbir zaman kendi çıkarı olmadan, Filistin'in hayrına bir adım atmaz.

Öyle olduğunu bir sene geçmeden gördük. 2006 Haziran'ında Gazze sahili bombalandı, İsrail bir taraftan Gazze'yi vuruyor diğer taraftan Lübnan'ı bombalıyordu. Yahudilerden arınan Gazze Şeridi, İsrail için hedef tahtası haline geldi. İsrail Ordusu, kendi vatandaşları, dindaşları Gazze'deyken orayı gönül rahatlığıyla nasıl bombalayabilirdi ki?

Aradan geçen 8 yılda Gazze karadan ve denizden ablukaya alındı, açık hava hapishanesine çevrildi. 2009, 2012'deki kanlı katliamlar da bu süreçte yaşandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Gazze gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN