Kuran parçaladılar

Myanmar'da Budistler yine Müslümanlara saldırdı: 1 kişi öldü, 3 köy yerle bir edildi, 2 cami yakıldı ve Kuranlar parçalandı. Evsiz kalan Müslümanlar sığınacak yer arıyor. Saldırıların şüphelisi yine ırkçı Budist çete 969 oldu

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da yıllardır etnik temizliğe maruz kalan Müslümanlar, yine Budistler'in saldırısına uğradı. Başkent Yangon'un 110 kilometre kuzeyindeki Okkan kentinde salı gecesi düzenlenen saldırılarda 1 kişi öldü 10 kişi de yaralandı. Motosikletli yaklaşık 400 Budist, sopalar ve tuğlalarla Müslümanlara ait iş yerlerine, evlere ve camilere saldırdı. Her birinde en az 60 ev bulunan 3 Müslüman köyü tamamen yerle bir edildi. Evleri ateşe veren Budistler ayrıca 2 camiyi de yaktı. Camileri talan eden Budistler, Kuranları ve diğer dini kitapları da parçaladı. Çok sayıda Müslüman evlerini terk ederek civardaki ormanlık alanda saklandı. Gece boyu ormandan evlerinin yanışını izleyen Müslümanlar gün doğduğunda ise köylerinin yok edildiğini gördü. 8 çocuk babası Hla Myint gözyaşları içinde, "Korku içinde ormana kaçtık. Yanımıza hiçbir şey alamadık. Geriye döndüğümüzde ise hiçbir şeyimizin kalmadığını gördük" sözleri ile vahşeti anlattı. Okkan kentinde evsiz kalan onlarca Müslümanın ne yapacağı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Son saldırılar, bir kadının yanlışlıkla genç bir Budist rahibe çarpmasından sonra çıktı. Olaylarla ilgili 18 saldırgan gözaltına alındı. Myanmarlı yetkililer saldırılardan hiçbir grubu sorumlu tutmadı. Ancak bazı kaynaklar saldırılardan yine kendilerine "969" diyen ve aşırı milliyetçi Budist rahiplerin kurduğu çeteyi sorumlu tuttu. Myanmar'ın 60 milyon nüfusunun sadece yüzde 4'ünü oluşturan Müslümanlar, vatandaş sayılmıyor ve sık sık Budistler'in saldırısına uğruyor. Mart ayında da Meikthila kentinde benzer bir Budist saldırısında 43 kişi ölmüştü. Geçen yıl da Myanmar'ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 200 kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden 125 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçen hafta yayımladığı 153 sayfalık raporda, Myanmarlı yetkilileri, Arakan eyaletinde Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı.

'CAMİLERİ YAKMAYA GELDİK'
Okkan kentinde felaketi yaşayanlar Associated Press ajansına konuştu: Budistler sürekli 'Camilerinizi yakmaya geldik' şeklinde bağırıyordu. Budistler'in saldırısından sonra da iki caminin harabeye döndüğünü gördük.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuran parçaladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN