Saldırgan laiklik zirvede

Giriş Tarihi: 2.5.2013

ABD'nin desteğiyle hazırlanan 2013 Dini Özgürlükler raporunda, Batı Avrupa'da çoğunlukla Müslüman ve Yahudilere karşı uygulanan "saldırgan laiklik" eleştiriliyor

ABD hükümetinin desteğiyle kurulan Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), 2013 raporunda Batı Avrupa'da "saldırgan laikliğin" çok yaygın olduğunu yazdı. Çoğunlukla Müslüman ve Yahudi toplumlara karşı uygulanan saldırgan laikliğin zirvede olduğu ülkeler listesinde Fransa'yı birinci sıraya yerleştiren rapor, Almanya, Avusturya ve Belçika'daki uygulamalara da dikkat çekiyor. Raporda Müslümanlar için inançlarının ayrılmaz parçası olan başörtüsü, ezan, kurban kesme ve sünnet gibi dini vecibeleri yerine getirmenin imkânsız hale gelmesi eleştiriliyor. Geçen yıl "Özel kaygı uyandıran ülkeler" kategorisinde anılan Türkiye ise bu sene gelişme kaydederek "İzlenen bölgeler" arasında anıldı. Azınlıklara kamulaştırma bedeli ödenmesi, başörtüsü yasağının gevşetilmesi ve ders kitapları reformuna atıf yapan raporda, Türkiye'nin din özgürlüğü konusunda gelişme kaydettiği vurgulandı.

FRANSA EN KATI ÜLKE
ABD hükümetine tavsiyede bulunmak amacıyla hazırlanan Uluslararası Dini Özgürlükler raporunda Fransa, "saldırgan laiklik" uygulayan ülkeler arasında birinci sırada. Fransa'daki başörtüsü yasağına karşı bir protestoda Müslüman kadınlar "Bu kanun başörtüsüne mi, İslam'a mı karşı" pankartı taşıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saldırgan laiklik zirvede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN