Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenistan'da At Bayramı büyük coşkuyla kutlandı

Türkmen kültürünün ve sosyal hayatının vazgeçilmez bir parçası olan Ahalteke Atları adına düzenlenen Türkmen At Bayramı, 26-28 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkmenistan'da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Giriş Tarihi: 2.5.2013 13:58
Türkmenistan'ın en önemli bayramlarından biri olarak kutlanan Türkmen At Bayramı'na, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, dünyanın 50'den fazla ülkesinden üst düzey davetliler, uluslararası merkez, kurum ve derneklerin temsilcilerinin yanı sıra at yetiştiricileri, bilim adamları da katıldı.

Türkmen At Bayramı kapsamında üç gün boyunca düzenlenen etkinlikler, ilk gün Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği'nin 3. Toplantısı'nı açması ile başladı.

Ahalteke Atları Uluslararası Sergisi ile devam eden etkinliklerde, 'Türkmen At Yetiştiriciliği ve Dünya Atçılık Sanatı' konulu V. Uluslararası Bilim Konferansı'nın açılışı gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında Ahalteke Uluslararası Güzellik Yarışması ile en güzel at, en iyi at heykeli, en iyi halı işleme ve en iyi at resmi dallarında yarışmalar düzenlendi, çeşitli sergiler ve fuar açıldı.

At Bayramı, etkinliklerin son gününde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un koşuda bindiği atla birinci olduğu yarışlarla sona erdi. Yarışlarda kazananlara 13 milyon dolar para ödülü ve araba verildi.

TİKA tarafından Türkmenistan'da gerçekleştirilen 'Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi'nin protokol imza töreni Türkmen Atları Devlet Birliği binasına gerçekleştirildi. Söz konusu protokol kapsamında, eşsiz güzellikteki Ahalteke atlarının kayıt ve tescil işlemleri, DNA testleri, at hastalıklarının teşhisi, doping analizleri ile ulusal ve uluslararası at yarışmalarına katılımlarının sağlanması konularında gerekli eğitim programları ve organizasyonlar TİKA'nın katkılarıyla gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'da At Bayramı büyük coşkuyla kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN