Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emma Bonino

Giriş Tarihi: 3.5.2013

İnsan hakları, demokrasi, açlık, kürtaj izni, özgürlük gibi birçok konuda hep ezilenler için savaşan Bonino artık Dışişleri Bakanı

İtalya'nın yeni Dışişleri Bakanı Emma Bonino, siyasetteki mücadeleleriyle uluslararası toplumun yakından tanıdığı bir politikacı. Radikal Parti saflarında, tüm siyasi yaşamı boyunca verdiği temel haklar ve demokrasi mücadelelerinin, yaptığı açlık grevlerinin, gösterilerin efsanesi her yerde biliniyor. Ruanda'dan Kahire'ye, Küba'dan Kuzey Irak'a kadar ayak basmadığı toprak, baş kaldırmadığı haksızlık yok gibi.

GREVDE YEDİ DİŞİNİ BİRDEN KAYBETTİ

Bonino ufak tefek bir kadın, asi kıvırcık saçlarını zaman içinde statükocu sarı bir tona dönüştürmüş olsa da ruhundaki eylemci sivil, her an ortaya çıkmaya hazır. Özel terzisi Pina'nın diktiği rengarenk şantung ipek ve kadife ceketlerle resmi protokollerin koyu renklerinin içinden sıyrılmasını bilen bir kadın politikacı. İtalya'nın Piemonte bölgesinde bir çiftlikte 1948'de dünyaya gözlerini açan Bonino, Milano'da Bocconi Üniversitesi'nde Yabancı Diller ve Edebiyat Fakültesi'nden mezun. Tam 7 dil konuşan Emma Bonino, son olarak Kahire'de 1 yıl oturup Arapça da öğrenmiş. Bonino'nun politikaya girişi 1975'e denk düşüyor.

NİŞANLILARINDAN BİLE VAZGEÇTİ

Kürtaj ve Kısırlık Bilgilendirme Merkezi'nin kurucularından olan Bonino, Katolik İtalya'da kürtajın suç olduğu yıllarda, kaçak kürtaj yaptırdığını ihbar ederek kendini tutuklatıp dikkatleri bu konuya çekmişti. Bir yıl sonra da Radikal Parti'den milletvekili adayı olan Bonino 28 yaşında Meclis'e girdi. Politikayı gözyaşı, hırs ve öfkenin birbirine karıştığı bir tutkuyla yapan "Ben radikalim ve hayat boyu radikal kalacağım" diyen Bonino, bir susuzluk grevinde yedi dişini kaybetti. Siyasi mücadeleleri için nişanlılarından vazgeçtiğini samimiyetle itiraf eden Bonino "Ancak hiçbir şey beni davamdan döndüremedi" diyor. Avrupa Parlamentosu'na 1979'da giren Emma Bonino, 80'li yıllarda Doğu Avrupa'da temel haklar için referandum kampanyaları düzenledi. Bir uluslararası ceza mahkemesinin kurulması için çalışmalara başladı. Bonino "açlık yüzünden kıyıma" karşı kurduğu "Food and Disarmament International" ile mücadele etti. "Temel haklar ve özgürlükler" adına verdiği mücadelede sınır tanımayan Bonino, Varşova'da 1987'de komünist diktatör Jaruzelski'ye karşı gösteri yaparken tutuklanıp sınırdışı edildi. Aynı şekilde reçetesiz şırınga satımının yasak olduğu New York'ta da bedava şırınga dağıtırken yakalanıp tutuklandı. 1995'te Bosna'ya AB komiseri olarak ayak bastığında sıkı bir pasifist olmasına rağmen, Bosna halkına yapılan zulüm nedeniyle uluslararası bir müdahalenin gereğini vurgulamaktan kaçınmadı. Aynı yıllarda Çin'de demokrasi ve Tibet halkının hak ve özgürlükleri mücadelesini destekledi. Ruanda, Sudan, Kuzey Irak, Afganistan, Gine Bisau gibi savaştan, iç çatışmalardan, açlıktan viran olmuş ülkelerde zayıfların, mültecilerin, yanına koştu. Bugün 65 yaşında olan İtalya'nın yeni Dışişleri Bakanı 1995'te bir insani yardım misyonu ile gittiği Küba'da, insan haklarına saygı üzerine yaptığı bir konuşmadan sonra, Fidel Castro'nun 6 siyasi tutukluyu bırakması hâlâ akıllarda.

'TÜRKİYE İTALYA'DAN LAİK '
Cumhurbaşkanı adayları arasında gösterilen Bonino'nun Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde verdiği desteği bilmeyen ise yok. Avrupa Komisyonu'nun "Akil Adamları" da dahil, Türkiye'yi lanse eden ve Emma'nın müdahil olmadığı proje yok gibi. Avrupa'yı negatif tutumundan dolayı eleştiren, Avrupa medyasını fanatik İslam imajını kuvvetlendirmeye çalışmakla suçlayan, Türkiye için "İtalya'dan daha laik bir ülke" diyen ve Ortadoğu'da Müslüman ülkelere örnek olabileceğini söyleyen Bonino, Türkiye'nin Avrupa'da da önemli bir şansı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emma Bonino
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN