Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Asrın Davası' redd-i hakim ile başladı

'Asrın Davası' olarak adlandırılan NSU Davası Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde bugün yoğun güvenlik önlemleri altında başladı.

Giriş Tarihi: 6.5.2013 10:57 Güncelleme Tarihi: 6.5.2013 15:11

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davasının baş sanığı Beate Zschaepe'nin avukatı reddi hakim talebinde bulundu. Hakim, savunmanın cumartesi günü faksla başvuruda bulunduğunu ve reddi hakim talep ettiğini söyledi.

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davasındaki reddi hakim talebinin gerekçesinin avukatların aranması talimatı olduğu bildirildi. Davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Stahl, duruşmaya verilen 20 dakikalık aradan sonra, cumartesi günü faksa yaptıklarını başvuruyu okudu. Stahl, avukatların üzerinin aranması talimatını veren mahkeme başkanı Manfred Götzl'in, tarafsızlığını yitirdiğini savunarak, reddi hakim talebinde bulundu. Sanık avukatı, müvekkillinin mahkeme heyetine güvenmediğini söyledi. Dilekçenin okunmasından sonra öğle arası verilen duruşma, saat 14.30'da tekrar başlayacak.

NİHAYET YARGI ÖNÜNDELER

Aşırı sağcı terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ve örgüte yardım ettiği ileri sürülen 4 kişi, soruşturma ve akreditasyon skandallarının ardından nihayet hakim karşısına çıkıyor. Dava öncesi basın toplantısı düzenleyen kurbanların yakın akrabalarının avukatları, cinayetlerin en üst düzeyde açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Almanya'da 13 yıl gizli kalarak sekiz Türk, bir Yunan ve bir Alman polis memurunu katleden, Türklere yönelik bombalı saldırılar düzenleyen ve birçok banka soygunundan sorumlu tutulan NSU terör örgütüne karşı açılan dava bugün başlıyor. Davanın görüleceği Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi (OLG) binasında ve çevresinde polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri aldı. Mahkeme binası içinde özel polisler görev alırken, güvenlik timleri de sokak ve hava güvenliğini sağlıyor.

Davanın görüldüğü günlerde mahkeme çevresindeki sokaklarda sabah 07.00 - 18:00 arası park yasağı uygulanacak. Duruşmalara Federal Savcılığın yanı sıra NSU kurbanlarının yakınları da müdahil davacı olarak katılacak. Yaklaşık 80 müdahil davacıyı 50 avukat temsil ediyor. Kamuoyunun da davayı izleyebilmesi için 50'si basın mensupları olmak üzere 100 kişilik yer ayrıldı.

NSU CİNAYETLERİ VE YAŞANANLAR

NSU terör örgütü; 4 Kasım 2011'de Eisenach kentinde bir banka soygunundan sonra kiralık karavanda Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'ın ölü ele geçirilmesi, Zwickau'daki saklandıkları evi ateşe veren Beate Zschaepe'nin 8 Kasım'da polise teslim olmasından sonra ortaya çıkmıştı. Örgütün, Enver Şimşek (9.09.2000), Abdurrahim Özüdoğru (13.06. 2001), Süleyman Taşköprü (27.06.2001), Habil Kılıç (29.09.2001), Mehmet Turgut (25.02.2004), İsmail Yaşar (9.06.2005), Mehmet Kubaşık (4.04.2005) ve 6 Nisan 2006'da Halit Yozgat'ı öldürdüğü Ceska marka silah ateşe verilen evde bulundu. Cinayetlerin siyasi boyutunu araştırmak için Alman Federal Meclisi'nin yanı sıra Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyalet meclislerinde komisyonlar kuruldu. Yaklaşık bir buçuk yıldır cinayetlerle alakalı iç istihbarata çalışan muhbirler ve dosya imha haberleri gündemden hiç düşmedi. Şimdi ise NSU terör örgütünün hayatta kalan tek üyesi Beate Zschaepe'nin yanında sanık sandalyesinde Ralf Wohlleben, Carsten S., Andre E. ve Holger G. yerlerini alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Asrın Davası' redd-i hakim ile başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN