Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM'den Suriyeli muhaliflere şok suçlama

BM, Suriyeli muhaliflerin sarin gazı kullandığını gösteren bulgulara ulaştığını duyurdu. BM yetkilisi Carla del Ponte, "Suriye'deki şiddet olayları kurbanlarının ifadeleri, muhaliflerin sinir gazı (sarin) kullandığını gösteriyor" dedi. Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair kanıt ise yok.

Giriş Tarihi: 6.5.2013 16:24 Güncelleme Tarihi: 6.5.2013 16:58

Bir İsviçre televizyonuna konuşan BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Carla del Ponte, muhaliflerin sarin gazı kullandığına dair güçlü, somut şüpheler bulunduğunu, ancak bu konuda henüz kesin kanıtlara ulaşamadıklarını söyledi.

BM yetkilisi Del Ponte, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair bir kanıta ise rastlamadıklarını belirtti.

NEREDE VE NE ZAMAN KULLANILDIĞINI AÇIKLAMADI

Eski Yugoslavya için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin başsavcılığını da yapan İsviçreli eski savcı Carla del Ponte, ellerindeki verileri doğrulamak için daha fazla sayıda tanık ifadesi dinlemek istediklerini vurguladı. BM yetkilisi Del Ponte, sarin gazının nerede ve ne zaman kullanıldığı konusunda ise bilgi vermedi.

İsviçreli eski savcı Carla del Ponte'nin başkanlığını yaptığı BM Uluslararas�� Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Ağustos 2011'de Suriye'deki insan hakları ihlallerinin araştırılması için kurulmuştu.

BM HEYETİ KOŞULSUZ İZİN İSTİYOR

BM, Suriye'deki kimyasal silah kullanımı iddialarını soruşturmak için ayrı bir ekip görevlendirdi. Söz konusu ekibin Suriye'ye gitmek için hazır olduğu açıklandı. Ancak ekip, tüm iddiaların araştırılabilmesi için koşulsuz olarak izin verilmesini istiyor.

'HER GÜN 8 BİN SÜRİYELİ KAÇIYOR'

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Ortadoğu Sözcüsü Rim es-Salim de, günde 8 bin Suriyelinin komşu ülkelere sığındığını belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ortadoğu sözcüsü Salim, bu yıl sonunda komşu ülkelere sığınan Suriyeli sayısının 3 milyona ulaşacağı, Türkiye'deki sığınmacı sayısının ise 1 milyona varacağı tahmininde bulundu.

Sığınmacılara gerekli hizmetleri sunmak için destek talebinde bulunan Salim, "Hizmet sunmak için ek finans sağlanmalı. Maddi sorunların yanında bir de güvenlik konusu var. İnsani yardımların Suriye'ye güvenli bir şekilde ulaşması için insani yardım koridorları oluşturulmalı" dedi.

NATO: Suriye'de kimyasal silah kullanıldı, ama kimin kullandığını bilmiyoruz

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair çok güçlü bulgularının olduğunu fakat kimin kullandığına dair herhangi bir şey söyleyemeyeceklerini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, aylık basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Suriye'deki gelişmelerin sorulması üzerine Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını bildiklerini fakat hangi tarafın kimyasal silah kullandığının detaylarını bilmediklerinin altını çizdi. Rasmussen, kimyasal silahlar kim tarafından kullanmış olursa olsun bunun uluslararası antlaşmalara aykırı olduğunu kaydetti. Kimyasal silahların kullanılmasını 'büyük endişe kaynağı' olarak değerlendiren Genel Sekreter, bölgede politik bir çözümün bir an önce hayata geçirilmesinin uluslararası camianın sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Rasmussen bu bağlamda BM Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunarak Esed rejimin çözüm noktasında ikna edilmesi için ivedilikle güçlü bir yaptırım kararı alması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den Suriyeli muhaliflere şok suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN