Deprem gibi saldırı

İsrail savaş uçakları önceki gece Şam'da bir askeri tesisi hedef aldı. Alevler başkentin her yanından izlenirken, görgü tanıkları saldırı için "Deprem gibiydi" benzetmesini yaptı

Giriş Tarihi: 6.5.2013
İsrail ordusuna bağlı savaş uçakları, son üç günde ikinci kez Suriye'yi vurdu. Cuma günü Lübnan hava sahasını ihlal ederek Hizbullah'a füze taşıyan bir askeri konvoyu hedef alan savaş uçakları, dün de başkent Şam'ın kuzeyindeki bir askeri tesise bomba yağırdı. Saldırıdan sonra, Şam'ın Cemraya kasabasında bulunan ve orduya ait bir araştırma merkezi olduğu kaydedilen tesisten yükselen alevler, başkentin her yanından rahatlıkla görüldü. Olay nedeniyle korku dolu saatler geçiren görgü tanıkları, saldırıyı "Deprem gibiydi" ifadesiyle özetledi. Suriye resmi haber kaynakları ölü sayısı hakkında bilgi vermedi, ancak "çok sayıda" insanın hayatını kaybettiğini duyurdu. Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah'a ait Menar televizyon kanalı ise dün Cemraya'dan yayın yaparak, saldırı nedeniyle tesiste meydana gelen hasarı ekranlara getirdi. İsrail ise saldırıyı resmen kabullendiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Amerikan Associated Press haber ajansına konuşan bir İsrailli general yaşanan olayı doğrularken, saldırıya dair detay vermekten kaçındı. Suriye'ye yönelik operasyonların ardından İsrail'de de güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Hayfa kenti çevresine iki Demir Kubbe Savunma Sistemi bataryası yerleştirildi. Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi, saldırının uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Suriye'de rejimin El Bayda ve Banyas'taki katliamlarını kınadı.

NETANYAHU'DAN ACİL GÜVENLİK TOPLANTISI
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Çin'e yapacağı 5 günlük resmi ziyaret için dün yola çıkmadan önce güvenlik kurumlarının şefleriyle acil bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, İsrail'in güvenliğinin sağlanması için her yolun denenmesi gerektiği kararı çıktı. Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı, Netanyahu'dan bir gün önce Çin'e giden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la Netanyahu'yu buluşturma teklifinde bulundu.

SALDIRIYA DÜNYADAN TEPKİLER GECİKMEDİ
İsrail'in Şam'a düzenlediği saldırı Arap Birliği, İran, Lübnan ve Mısır tarafından kınandı. Arap Birliği, Birleşmiş Milletler'i İsrail'e durdurması için duruma müdahale etmeye çağırdı. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ise, CNN'e yaptığı açıklamada, İsrail'in Şam'ı vurmasının "savaş ilan etmek" anlamına geldiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem gibi saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN