10 yıl bu kapının arkasına hapsetti

Giriş Tarihi: 9.5.2013

ABD'de 10 yıl boyunca 3 kızı tutsak eden şüphelinin oğlu, "Evde bazı kapılar hep kilitliydi. Meğer kızları orada tutuyormuş" dedi. Polis kızların birden fazla doğum yaptığını ve bebeklerin bahçeye gömüldüğünü düşünüyor

ABD, 10 yıllık tutsaklıklarının ardından önceki gün Ohio eyaletindeki Cleveland kentinde bir evde kurtarılan üç kızı konuşmaya devam ediyor. 2000- 2003 yılları arasında ortadan kaybolan Amanda Berry (27), Michelle Knight (32) ve Gina DeJesus (23) isimli kadınların sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Kadınlarla birlikte evde bulunan ve Berry'nin kızı olduğu düşünülen 6 yaşındaki küçük kıza da sürekli psikolojik destek veriliyor. Polis kontrolünde tutulmaya devam edilen üç kadın, yıllardır görmedikleri aile üyeleri ile dün buluştu.

ÖLÜ BEBEK ARIYORLAR
Üç kadını kaçırıp, zorla evlerinde alıkoymakla suçlanan kardeşler Ariel Castro (52), Pedro Castro (54) ve Onil Castro'nun (50) sorgulanmasına devam ediliyor. Üç kardeşin dün hâkim karşısına çıkması bekleniyordu. Üç kardeşin polise ifade verdikleri ancak şimdiye kadar herhangi bir suçlamayı kabul etmedikleri bildirildi. Olayın ortaya çıkmasından sonra polis şimdi de Castro kardeşlerinin evlerinin arka bahçelerinde, kaçırılan kadınlardan olduğu tahmin edilen bebek cenazeleri için arama başlattı. ABD basınında yer alan haberlerde 3 kadının tutsaklıkları boyunca en az 5 kez doğum yaptıkları ancak bebeklerin hepsinin öldüğü öne sürüldü. Fox News kanalı, kaçırılan kadınlardan Michelle Knight polise, "Beni kaçırdıklarında evde bir kadın daha vardı. Ama bir sabah uyandığımda kadın evde yoktu" dediğini aktardı. Kadınları kaçıran üç kardeşin seri cinayet işlemiş olma ihtimali üzerinde de duruluyor. Polise bunu düşündürten delil ise evde çıkan zincir ve ipler... Soruşturmayı yürüten polis memurları, zincir ve iplerin birilerini bağlamak için kullanıldığını düşünüyor.

'ANNEMİ DE DÖVERDİ'
Üç kadını kaçırmakla suçlanan Ariel Castro'nun oğlu Anthony Castro ise babasının kızları kaçırdığından haberi olmadığını belirtti. İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan 31 yaşındaki Anthony, "Bodrum katı, tavan arası ve garaja giden tüm kapılarda kilit takılıydı ve buralara girmek yasaktı" dedi. Babasını ziyaret ettiğinde o kapıları hiç açmadığını belirten oğul Castro, babasının işlediği suç karşısında şoka girdiğini belirterek, "Üç kadının kilitli kaldığı iddia edilen bodrum katının kapısının önünde 2001'de çekilmiş fotoğraflarımız bile var. Eğer babam gerçekten söylenenleri yapmışsa, bence artık yaşamayı hak etmiyor" dedi. Anthony Castro nisan ayı ortalarında, Cleveland'da kaybolduğu bilinen Amanda Berry için babasının, "Sence hâlâ yaşıyor mudur o kız" diyerek ağzını yokladığını kendisinin de "Bence ölmüştür, 10 yıldır kayıp" cevabı karşısında "Öyle mi diyorsun?" diye tepki verdiğini aktardı. Bu arada oğul Castro, babasının geçen sene ölen annesi Nilda Figueroa'ya şiddet uyguladığını ve bir keresinde ölesiye dövdüğünü de söyledi.

'UMUDUNUZU YİTİRMEYİN'
3 kadının 10 yıl sonra ortaya çıkışı, kaçırılarak yıllarca bodrum katlarında tutulanların hikâyelerini yeniden gündeme getirdi. 1991'de henüz 11 yaşındayken kaçırılan ve 18 yıl sonra ortaya çıkan Jaycee Lee Dugard, ailelere çocuklarının bir gün döneceği umudunu asla kaybetmemeleri tavsiyesinde bulundu. Cleveland'da bulunan kadınların dünyayla yeniden iletişim kurması ve iyileşmesi için şansa ihtiyacı olduğunu ifade eden Dugard, "İnsanların ruhu çabuk iyileşebiliyor" dedi. ABD'nin Salt Lake kentinde 2003 yılında 15 yaşındayken kaçırılan ve 9 ay bulunamayan Elizabeth Smart ise bu tip durumlarda toplumun uyanık davranmasını istedi. DIŞ HABERLER

KIZLARI ÇIPLAK HALDE TASMAYLA GEZDİRİYORLARDI
ABD'yi şoke eden olayın geçtiği Seymour Bulvarı'ndaki eve yakın komşuların anlatımları da ilginç detaylar içeriyor. İsmi açıklanmayan bazı komşular üç adamı, çıplak üç kadını tasmayla gezdirirken gördüğünü anlattı. Komşular durumu polise bildirdiklerini ancak polisin olay yerine hiç gelmediğini iddia etti. Nina Samoylicz isimli komşu da iki yıl önce çıplak bir kadını bahçede gördüğünü, polise haber verdiğini ancak polisin durumu ciddiye almadığını ileri sürdü. Israel Lugo isimli komşu da bazen kapılardan ses geldiğini, ancak ne olduğunu anlayamadıklarını, ayrıca geçen pazar günü bir parkta Castro'yu bir kızla gördüğünü ve Castro'nun kendisine, "Arkadaşımın kızı" dediğini anlattı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl bu kapının arkasına hapsetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN