Aradığınız abone katliam yapmaktadır!

Giriş Tarihi: 9.5.2013

Esad yönetiminin yaptığı her katliam öncesi internet ve cep telefonunun kesildiği Suriye'de yine 19 saatlik bir kesinti yaşanması korkuya neden oldu

Suriye'de cep telefonu ve internet bağlantısının dün 19 saat boyunca kesilmesinin Suriye lideri Beşar Esad'a bağlı birliklerin geniş çaplı bir operasyon yaptığını gösterdiği iddia edildi. İnternet trafiğini izleyen ABD merkezli şirketler, 7 Mayıs Salı saat 20:45'ten sonra Suriye genelinde internet kullanımının sıfıra yakın seyretmeye başladığını ve durumun dün öğleden sonra normale döndüğünü açıkladı. Suriye Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Bekir Bekir, internetin fiber optik kablonun hasar görmesi nedeniyle kesildiğini belirtti. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi de tüm kentlerde bilinmeyen bir nedenle internet ve cep telefonu bağlantısının bulunmadığını doğruladı. Devrim Konseyi yetkilileri, başkent Şam'da internet ve mobil telefon bağlantısının yanı sıra elektriklerin de kesik olduğunu kaydetti. En az 200 kişinin öldürüldüğü Banyas katliamı gibi olaylardan önce de benzer kesintilerin yaşanması nedeniyle dünkü 19 saatlik iletişim kopukluğu 'Esad yeni bir katliama imza atacak' tedirginliğine yol açtı.

ABD'DEN YENİ YARDIM

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün Suriye için 100 milyon dolarlık bir yardım paketi açıklayacağı belirtildi. ABD'nin toplam yardımı bu şekilde toplam 510 milyon dolara çıkıyor. Öte yandan Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşmesinden sonra Esad'ın gelecekte iktidarda kalma ihtimalini hayal edemediğini söyledi. Basın toplantısında Cenevre Mutabakatı'na atıf yapan Kerry, "Geçiş hükümetinin, mevcut hükümet ve muhalefetin karşılıklı onayı ile kurulması gerekiyor" dedi. İki bakan, geçen yıl İsviçre'de düzenlenen dönüşüm planının devamı niteliğinde uluslararası bir konferansın toplanmasıyla ilgili anlaştıklarını açıkladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aradığınız abone katliam yapmaktadır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN