Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'den tehlikeli girişim

Kudüs’ün işgalinin yıldönümünde Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya girmelerinin ardından bölgede tansiyon iyice yükseldi.

Giriş Tarihi: 9.5.2013 16:11

Yerleşimcilerin ziyaretleri sırasında Filistinliler haremüşeriften çıkarıldı, direnenlere İsrail askerlerinin müdahalesi sert oldu, Müslümanların ilk kıblesinde çatışmalar yaşandı.

Tüm bu gerginliğin ortasında İsrail kabinesinden yeni bir hamle geldi. Yahudi Evi Partisinin aşırı sağcı lideri ve kabinede Din İşlerinden Sorumlu Bakan olarak görev yapan Naftali Bennett, Yahudilerin, Mescid-i Aksa ve Kubbetüssahra'yı ziyaret ederek, haremüşerifte ibadet etmelerine izin veren yasanın çıkarılması için harekete geçti.

Bennett, yeni yasayı istediklerini belirterek, bunun için hükümet onayını almak istediklerini söyledi. Aşırı sağcı lider "tapınak dağında ibadet etmek istiyoruz, bu imkanı Yahudilere sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Filistin Maannetwork haber ajansında yayınlanan habere göre, Likut Partisinin aşırı sağcı milletvekili Moshe Feiglin de Yahudilerin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'da ibadet edememelerinin kabul edilemez bir konu olduğunu söyleyerek, "Yahudiler nasıl olur da kutsal mekanlarında ibadet edemezler" dedi.

İsrail Parlamentosu komite başkanı Miri Regev de Yahudilerin Mescid-i Aksa'da ibadet edememelerinin ibadet özgürlüğüne aykırı olduğunu vurgulayarak, "bu bir ayrımcılık saldırısıdır" diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda Likut Partisi milletvekili Moshe Feiglin, Mescid-i Aksa'ya 3 kez girerek İbranice dua etmiş ve askerler tarafından kısa süreliğine göz altına alınmıştı.

Yahudi dinine göre Kubbetüs Sahra'nın bulunduğu bölgenin altında Büyük Yahudi Tapınağının kalıntılarının olduğuna inanılıyor. Bu nedenle Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve Kubbetüs Sahra'nın bulunduğu haremüşerif, Yahudiler için dini açıdan önem taşıyor.

Yahudiler bu inançla, dini bayramlarında sık sık Mescid-i Aksa'ya kendi deyimleriyle Tapınak Dağına ziyarette bulunuyor ve bu ziyaretler sırasında camideki Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Bunun son örneği dün Kudüs'ün işgal yıldönümü dolayısıyla İsrail'in kutladığı Kudüs Günü gösterilerinde meydana geldi. İki gün boyunca yüzden fazla yerleşimci grup, Mescid-i Aksa'nın avlusuna girince, Filistinliler provakatif ziyaretlere tepki gösterdi ve en az 8 Filistinlinin yaralandığı çatışmalar yaşandı. Kudüs müftüsünün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ise göz altına alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den tehlikeli girişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN