Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geçmişin ipek yolu durağı bugünün turizm merkezi

Vatandaşları yurtdışı turlara yönelen Çin, turizmden para kazanmayı keşfetti. Çölün Efsane: Komutan kılıç ortasındaki Hilal Gölü'ne tur sayısı arttı. Çinli rehberler yabancı turistleri ağırlıyor

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Son yıllarda yurtdışı seyahatlerinde toplam 102 milyar dolar harcayarak dünyaya açılan Çinliler kendi ülkelerine gelen turist sayısını arttırmak için de harıl harıl çalışıyor. Ekonomik büyümeyle birlikte turizmi de önemli bir kazanç kapısı haline getirme hedefıni koyan Çinliler ülkenin kuzeybatısındaki Gansu bölgesinde bulunan Dunhuang kentine 6 km uzaklıkta bulunan doğa harikası Hilal Gölü'nü kullanıyor. Gobi Çölü üzerinde bulunan ve UNESCO'nun Dünya Koruma Mirası Listesi'ndeki bu göl adını hilal biçiminde olmasından alıyor. Tarihte Çin ve batı arasındaki İpek Yolu'nun duraklarından biri olduğu bilinen göl suyunun berraklığıyla çölde adeta bir zümrüt gibi parlıyor.

'SUYU ŞİFALI' SLOGANIYLA...
İşte Çinli turizmciler çölün suyunun şifa olduğunu ön plana çıkartarak bu bölgeye deve sırtında veya ciplerle turlar düzenliyor. Bölgeye son iki yılda gelen yabancı tursit sayısında yüzde 200 oranında artış olduğu belirtiliyor. Çölün etrafında göl ile ilgili efsaneleri anlatmak için profesyonel bir rehber ekibi bile görevlendirilmiş. Çölün şifalı denilen suyundan içmeyip yalnızca manzarayı seyrederek Çin çayı yudumlamak isteyenler için de bir tesis mevcut. Ancak varlığı gizemler taşıyan gölün derinliğinin son 50 yılda oldukça azalması yetkilileri endişelendiriyor. 1960'da yapılan ölçümlerde 7.5 metre olan derinlik bugün 1 metre civarında.

Efsane: Komutan kılıç sapladı, askere su çıktı
Hilal Gölü'nün oluşumuyla ilgili efsaneye göre M.Ö. 224'te Batı Han İmparatorluğu'ndan Li Guang adındaki bir komutan, bir grup askerle birlikte o zamanlar Çin'in batısındaki bir eyalet olan Dawan'dan güçlü bir at satın almış. Dönüşte kum dağlarını geçerken askerler at için sarfettikleri eforla susamış. Komutan Li kılıcını çıkarıp dağa saplamış ve dağın içinden akan su gölü oluşturmuş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmişin ipek yolu durağı bugünün turizm merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN