Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu'da kazanan çıkmadı

Bulgaristan'da pazar günkü seçim sonrasında 4 parti parlamentoya girmeye hak kazandı. Ancak iktidar çıkmadı. İkinci parti çıkan sosyalistlerin ülkeyi teknokrat hükümete teslim etmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Ekonomik kriz altındaki Bulgaristan'da 42'nci meclis seçimi, ülkeyi yeni bir siyasin çıkmazın içine itti. Yolsuzluk ve hile iddialarının gölgesinde geçen pazar günkü seçimde oyların yüzde 96'sı sayıldı. Yüzde 53'lük katılım oranıyla 1989'da komünizmin yıkılmasından bu yana en düşük katılım yaşandı. Yüzde 4'lük seçim barajını 4 parti aşmasına rağmen 240 üyeli parlamentoda tek başına iktidar çıkmadı. Uluslararası basında yapılan yorumlarda "Seçim sonrası Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkesini, daha fazla siyasi istikrarsızlık ve gerginlikler bekliyor" denildi.

TEKNOKRAT HÜKÜMET

Son sonuçlara göre; Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi yüzde 31,3 ile birinci sırada, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 27,3 ile ikinci sırada yer aldı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 9,1 oy elde ederken, aşırı milliyetçi ATAKA partisi yüzde 7,5 oy aldı. GERB partisi 98, BSP 86, HÖH 33, Ataka 23 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek. Koalisyon kurma sırası ilk olarak GERB partisinde. Ancak şubat ayındaki kriz ve yolsuzluk karşıtı gösteriler nedeniyle erken seçim kararı alan GERB lideri Boyko Borisov'un ortak bulmasına imkan verilmiyor. BSP lideri Sergei Stanishev de GERB ile koalisyona gitmeyeceklerini açıkladı. Borisov'un koalisyon kuramamasıyla sıra, sosyalist lider Stanishev'e geçecek. Stanishev'in eski finans bakanı Plamen Oresharski liderliğinde bir teknokrat hükümeti kurmasına kesin gözü ile bakılıyor. Teknokrat hükümetin de ülkeyi eylül ayında yeniden seçime götüreceği tahmin ediliyor. Lütvi Mestan liderliğindeki HÖH partisinin de dün teknokrat hükümetine destek verecekleri açıklaması geldi. Mestan, "HÖH'ün etnik parti olmadığı belli oldu. Partimiz, Avrupa yolundan yürüyen ve etnik olmayan bir oluşumdur" derken, HÖH partisi de Şumen, Tırgovişte, Razgrad, Kırcali ve Silistre'de birinci parti oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'da kazanan çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN