"Netanyahu krallar gibi"

Ekonomik kriz altında bunalan İsrail’de, Başbakan Netanyahu ve eşi Sara, Londra’ya gitmeden önce bindikleri resmi uçağa 127 bin dolarlık yatak odası yaptırınca ülkede kıyamet koptu. Gazeteler Netanyahu’yu krallara benzetti.

Giriş Tarihi: 14.5.2013 09:38 Güncelleme Tarihi: 14.5.2013 09:45

İsrail'de halk ekonomik kriz ve sosyal kesintiler yüzünden sokaklara çıkarken, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun İngiltere'ye giderken kullandığı resmi uçağa 'uyuması' için 127 bin dolarlık 'yatak odası' yaptırdığı ortaya çıktı.

İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'in cenazesine katılmak için geçen ay Londra'ya giden Başbakan Netanyahu, eşi Sara Netanyahu ile yaptığı yolculukta 'daha iyi dinlenmesi' için harcanan para nediniyle ülke basınında alay ve eleştiri konusu oldu. Başbakan ve eşi için uçakta hazırlanan yatak odası bölümünde bir büyük yatak bulunduğu ve çifte tam bir özel alan sağlanması için de 4 duvar ile çevrelenen bir alan yapıldığı ifade edildi. İsrail basını toplam 5.5 saat süren yolculuk için yapılan bu harcamayı manşetlerine taşıyınca Başbakan Netanyahu eleştiri oklarına hedef oldu.

'Bibi tam bir Kral gibi'

İsrail'in önemli gazetelerinden Yedioh Ahronnoth, Başbakan'ı 'krala' benzeterek "Bibi kral, monorşilerde Kral ve Kraliçe uçunca masraf söz konusu değildir" diyerek tepkisini dile getirdi. Muhalefetteki İşçi Partili vekil Micky Rosenthal ise Netanyahu'nun bu 'skandal davranışı' nedeniyle soruşturma açılmasını istedi.

Netanyahu farkında değilmiş

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ise "Netanyahu'nun uçakta kurulan yatak odasının bu derece yüksek maliyetinin farkında değildi" denildi. Netanyahu'nun bu masrafı öğrendiğinde ise bir daha Avrupa'ya yapılan seyahatlerde böyle bir şey yapılmamasını istediği de ifade edildi. Daha önce de İsrail Başbakanı'nın dondurma sevdası nedeniyle bir dükkandan 2 bin 700 dolarlık dondurma aldığı ve bunun başkanlıkça ödendiğinin ortaya çıkması ile de tartışmaların merkezine oturmuştu.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Netanyahu krallar gibi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN