Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jolie'nin seçimi

Annesi kanserden ölen Angelina Jolie, genetik olarak yumurtalık ve göğüs kanseri riski taşıdığı için göğüslerini aldırdığını açıkladı. Jolie, "Bu kararı çocuklarımı düşünerek aldım. Yüzde 87 olan risk yüzde 5'e düştü" dedi

Oscar ödüllü oyuncu Angelina Jolie, göğüs kanseri riski taşıması nedeniyle iki göğsünü birden aldırdığını açıkladı. Gündemi belirleyen haberi, the New York Times gazetesine yazdığı "Tıbbi Tercihim" adlı makaleyle duyuran Jolie, göğüs kanseri riskini artıran BRCA1 geni taşıdığı için yüzde 87 göğüs kanseri, yüzde 50 oranında da yumurtalık kanseri riski taşıdığını ve bu nedenye mastektomi ameliyatı olmaya karar verdiğini belirtti. Bu zor kararı aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen 37 yaşındaki Jolie, ameliyatın ardından göğüs kanseri riskinin yüzde 5'e düştüğünü, sekiz saat süren ameliyatta göğüslerine silikon da takıldığını anlattı. Jolie'nin göğüslerini aldırdığını hiçbir şekilde fark etmeyen dünya basını ise ünlü oyuncunun bu dönemde yardım faaliyetlerini aksatmadığına, iyileşme süreci devam ederken 26 Mart'ta Kongo'yu ziyaret ettiğe dikkat çekti.

'EN BÜYÜK DESTEKÇİM, EŞİM'
Annesinin yaklaşık 10 yıl önce 56 yaşında yumurtalık kanserinden öldüğünü hatırlatan başarılı oyuncu, çocuklarını annesiz bırakmamak için bu kararı aldığını ifade etti. Şubat ayında gerçekleştirilen operasyonla göğüslerini aldıran altı çocuk annesi Jolie, "Annem ilk torununu kucağına alabilecek kadar yaşadı. Ama diğer torunları onun ne kadar sevecen ve merhametli olduğunu göremedi. Aynı şeyin benim de başıma gelip gelmeyeceğini sordular. Artık çocuklarıma endişelenmemelerini söyleyebilirim" dedi. Eşi Brad Pitt'in bu süreçte desteğini hiç eksik etmediğini söyleyen Jolie, "Onun gibi bir eşe sahip olduğum için çok şanslıyım" dedi. Ameliyatın kadınlığına bir etkisi olacağına inanmadığını da söyleyen Jolie, aksine kendini daha kuvvetli hissettiğini belirtti ve benzer risk taşıyan kadınlara da doktorlarına başvurmaları çağrısı yaptı.

Türkiye'den örnekler
Göğüs kanseri teşhisi konulan oyuncu Oya Başar ve Vahide Gördüm tedavileri sırasında göğüslerinin tamamını aldırmamıştı. Vahide Gördüm, tehlikeli kitlelerin, Oya Başar ise sol göğsünün yarısı ve lenflerinin alınmasının ardından kemoterapi görerek tedavilerini tamamladı. Gazeteci Nevval Sevindi ise meme kanserine ilk yakalandığında göğüslerini aldırmayı reddetmiş ancak 10 yıl sonra diğer göğsünde de tümör ortaya çıkınca iki göğsünü de aldırmıştı. Gördüm'le aynı dizi setini paylaşan oyuncu Deniz Uğur ile sanatçı Nilüfer ise teşhisin ardından ameliyatla göğsü alındıktan sonra silikon taktırmayı tercih etti.

'RİSKLİ GEN BİNDE BİRDEN AZ GÖRÜLÜYOR'
Doç. Dr. Taflan Salepçi: BRCA-1 geni taşıyanlar için iki memenin de alınması zaten önerdiğimiz bir şey. Her iki meme de aynı riski taşıdığı için tümör oluşmadan alınması önerilir. İnsanlar paniğe kapılmamalı. BRCA 1 geni kadınların binde birinde bile görülmüyor. Yani bütün kadınlara iki memenin alınmasını önermiyoruz. Ama kadınların yüzde 15'i meme kanseri riski taşıyor ve kontrollerini düzenli bir şekilde aksatmadan yaptırmaları gerekiyor.
Uzm. Dr. Nesrin Erçelen: Angelina Jolie'nin BRCA 1 geni taşıdığı için iki memesini aldırmasının çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Keşke çocuklarını bu geni ayıklatarak dünyaya getirseydi. Meme kanseri riski taşıyan kadın anne olmak istiyorsa genetik taramalar ile embriyo ayıklıyoruz ve sağlıklı bebek dünyaya gelmiş oluyor. Ailede gen silinmiş oluyor. Genetik risk taşıyorsa, ya göğüsleri alıyoruz ya da çok yakından takip ediyoruz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jolie'nin seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN