Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye Müslüman olduğu için"

Giriş Tarihi: 15.5.2013 10:53

İngiltere'nin Tony Blair hükümeti dönemi Dışişleri Bakanı samimi açıklamalarda bulundu.

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin önündeki en büyük engelin Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

HASTA ADAM AYAKLANDI TOPLANTISI

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) ev sahipliği yaptığı "Türkiye ve AB: Hasta Adam Ayaklandı" isimli toplantıda Türkiye'nin AB süreciyle ilgili bir konuşma yaptı.

"TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ 2005'TE BLOKE EDİLDİ"

Straw, 2005'de, İngiltere'nin desteğine karşın, Fransa, Almanya ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tutumu nedeniyle Türkiye'nin üyelik sürecinin bloke edildiğini söyledi. O tarihten bu yana Türkiye'nin hem sosyal hem ekonomik anlamda büyük mesafe katettiğine dikkati çeken Straw, üyelik sürecinin iddia edildiği gibi coğrafi sınırlarla ilgili olmadığını yoksa Malta'nın ya da Kıbrıs Rum Kesimi'nin üyeliğinin imkansız olduğunu dile getirdi.

"TÜRKİYE MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN.."

Straw, sürecin bloke edilmesiyle ilgili, "Bu açıkça ifade edilen bir söylem değil ama Türkiye'nin AB sürecinin tıkanması Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasıyla ilgiliydi. Bulgaristan ve Romanya da tüm kriterleri karşılayamadı ama Türkiye'ye farklı davranıldı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye Müslüman olduğu için"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN