Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad'ı köşeye sıkıştıracak delil

Suriye'de geçen ay kimyasal silah kullanıldığını doğrulayan delillere ulaşıldı.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 09:51 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 13:05

Görgü tanıkları, Kuzeydeki Sarakip kentini ziyaret eden BBC muhabirine, hükümet güçlerinin helikopterlerinden en az iki kez zehirli gaz içeren cihazlar atıldığını gördüklerini aktardı. Suriye hükümeti, kimyasal silah kullandığı iddialarını defalarca reddetmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, kimyasal silah kullanılmasının, olası bir askeri müdahale için bir "kırmızı çizgi" olacağını söylemişti. Bugün ABD'de Obama ile görüşecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Amerikan başkanına kimyasal silah kullanıldığına dair ellerindeki delilleri ileteceklerini ifade etmişti.

Başkan Obama, mevcut istihbarat raporlarının, kimyasal silah kullanıldığına dair yeterince güçlü bir kanıt sunmadığını belirtiyor. Halep'in güney batısındaki Sarakip kenti, Nisan ayında hükümet güçlerinin bulunduğu bölgelerden gelen top atışları altında kalmıştı. Yerel bir hastanedeki doktorlar, BBC'ye, tedavi ettikleri hastalardan sekizinin nefes alma sorunları çektiklerini, ve bazılarının kustuğunu söyledi.

BBC'ye ulaştırılan bir dizi video da kimyasal silah iddialarını doğrular gibi görünse de, bu delilleri bağımsız olarak doğrulamak mümkün değil.

Bir doktor, tedavisi başarılı olmayarak ölen bir kadının, organofosfat zehirlenmesine benzer semptomlar gösterdiğini ve örneklerin tahlile gönderildiğini söyledi.

Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de İngiltere, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair delillerin giderek artmakta olduğunu ifade etmişlerdi. Birleşmiş Milletler, iki yıllık çatışmada şimdiye kadar en az 80 bin kişinin öldüğünü duyuruyor.

BBC Türkçe

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad'ı köşeye sıkıştıracak delil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN