Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O fotoğrafın hikâyesi

SABAH Fotoğraf Editörü 'ın Gazze'de çektiği fotoğraf, Newsweek dergisine kapak oldu. İşte Kutup Dalgakıran'ın ağzından ölümle burun burunayken yakaladığı o fotoğrafın öyküsü

Geçen sene kasım ayında İsrail ve Gazze arasında 8 gün süren savaşta oradaydım ve Gazzelilerin yaşadığı cehenneme şahit oldum. 100 metre yakınıma düşen İsrail füzelerinin neden olduğu yıkımı gördüm, dehşeti yaşadım. Ancak bu savaşın diğerlerinden bir farkı vardı. Her türlü İsrail ablukasına rağmen Filistinli grupların elinde değişik menzillerde füzeler vardı. Tel Aviv ilk defa bu füzelerle vurulmuştu. İşte o günlerde bütün dünya medyası İsrail'i korkutan bu füzelerin peşindeydi. Bir hafta uğraştan sonra Gazze'deki füzelerin izini buldum. Orada irtibat kurduğum kişilerin bana verdikleri sim kartlı telefonla haberleşiyorduk. Gizlilik çok önemliydi çünkü İsrail bütün istihbaratı ile bu füzeleri yok etmeyi hedefliyordu. Gece yarısı araçla onların belirlediği bir noktadan alındım. Bir takibe karşı bir saat kadar dolandıktan sonra İsrail sınırına çok yakın bir yerde indirildim. Verdikleri sim kartı alıp kırdılar. Zifiri karanlıkta yürümeye başladık. Ağaçlıklı bir alanda silahlı 10 kişilik bir grup bizi karşıladı. Onlarla birlikte patikadan yürüdük. Kendilerini İslami Cihat örgütüne bağlı "Seyyar Füze Birliği" olarak tanıtan bir grupla buluştuk. İsrail'e hedef olmamak için 10 dakikada bir sürekli yer değiştirdiklerini anlattılar. Benim için büyük an gelmişti. 5 saniye içinde çalıları kaldırdılar. Altından kamufle edilmiş silahlar çıktı. Uzun namlulu silah, havan topu ve en çok kullandıkları katyuşa füzelerinin fotoğraflarını çektim. 5 dakika geçmemişti ki içlerinden biri telaşla "Havada insansız hava aracı var. Her an yerimiz belirlenebilir, uzaklaşmalıyız" diye seslendi. Ağaçların arasında bir süre gizlendikten sonra can güvenliğimiz için geri döndük. Benim aklımsa, çektiğim karelerin güvenliğindeydi.

NEWSWEEK KAPAK YAPTI
SABAH'ın 'İşte seyyar füzeler' başlığı ile verdiği 'ın Gazze'de çektiği kareler, Newsweek dergisinin son sayısının kapak konusu olan "Online yeraltı terör dünyasındaki bir haftam' başlıklı haberde kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O fotoğrafın hikâyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN