Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'da çifte standart

Giriş Tarihi: 18.5.2013

Bir yanda yaşlı bir Alman'ı döverek hastanelik eden biri Türk diğeri Yunanlı iki genç, elleri kelepçeli, diğer yanda 10 kişinin katil zanlısı Zschaepe serbest. Peki, hangisi daha cani?

Almanya'nın Münih Eyalet Mahkemesi'nde görülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında baş sanık Beate Zschaepe'nin duruşma salonuna getirilişi ve rahat tavırları dikkat çekerken, akıllara 5 yıl önceki Serkan A. isimli Türk gencinin davası geldi. 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesi ve 2 bombalı eyleme karışmakla suçlanan Zschaepe salona elleri kelepçesiz getirilirken, Serkan A., elleri kelepçeli ve yoğun güvenlik önlemleri ile salona alınmıştı. O dönem 20 yaşında olan Serkan A. ve 17 yaşındaki Yunan arkadaşı Spyridon L., 2007 yılının sonunda 76 yaşındaki Bruno N. isimli bir yaşlı Alman'ı Münih'te bir metroda feci şekilde dövmüştü. Olay ülke genelinde büyük bir tartışmayı beraberinde getirirken, dönemin Hessen Eyalet Başbakanı Roland Koch, olayı siyasi rant haline çevirmeye çalışmıştı. Münih Eyalet Mahkemesi 2008'de Serkan A.'yı 12 yıl, Spyridon L.'yi ise 8.5 yıl hapis cezasına mahkûm etmişti.

NSU DAVASI

Bu örneğe karşılık şu anda 10 kişinin ölümünden ve 23 kişinin yaralandığı iki bombalı eylemin sanıklarından biri olarak yargılanan Beate Zschaepe, mahkeme salonuna elleri-kolları serbest şekilde giriyor. Zschaepe'nin bu rahat tavırları, herhangi bir pişmanlık göstermemesi de ölenlerin yakınlarının tepkisini çekiyor. Diğer bir eleştiri konusunda davanın yavaş ilerlemesi. Alman Avukatlar Derneği (DAV) üyelerinden ceza hukuku uzmanı Ulrich Sommer ise nın yavaş ilerlemediğini savundu. Bu kadar çok müdahilin ve savunma avukatının olduğu bir davada verilen dilekçeleri "normalin altında" bulduğunu söyleyen Sommer, "Açıkçası ben daha 2. günde iddianamenin okunabileceğini sanmıyordum" dedi. Reddi hâkim taleplerinin daha davanın hemen başında verilmesi gerektiğini kaydeden Sommer, "Bu, herhangi bir çekincenin olduğunu göstermenin son şansıdır. Bunu da savunma avukatı olarak yapmanız gerekir" diye konuştu. Başsanık Beate Zschaepe'nin avukatları daha dava başlar başlamaz çok sayıda dilekçe vermiş ve bu davanın yavaş ilerlemesine neden olmuştu.

MAĞDUR AVUKATINA BOYALI SALDIRI
NSU'nun öldürdüğü Yunan kökenli Theodoros Boulgarides'in avukatının Münih'teki avukatlık bürosuna saldırı yapıldı. NSU'nun 2005'te öldürdüğü Boulgarides'in avukatının Münih'in Westend semtindeki avukatlık bürosunun kapı ve duvarına idrar ve dışkı sürüldüğü, ikinci katta bulunan büronun saldırı nedeniyle zarar gördüğü kaydedildi. Aynı binanın dışına boya kutuları da fırlatıldı. Polis konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayın aşırı sağcılar tarafından mı yapıldığı, yoksa münferit mı olduğunun araştırıldığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da çifte standart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN