Şam'a Rus füzesi

Moskova yönetiminin Suriye'ye ileri teknoloji ürünü füzelerle radarlar sevk ettiği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise, "Silah sevkıyatı uluslararası kurallara uygun" dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Suriye'de ikinci yılını dolduran iç savaşın başlangıcından beri Baas rejiminin en büyük destekçisi konumunu korumayı sürdüren Rusya'nın, Şam yönetimine ileri teknoloji ürünü füzeler ve radarlar sattığı bildirildi. Amerikan New York Times gazetesinin, ismini açıklamadığı ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, füzelerin gelecekteki olası bir saldırıya karşı Suriye'yi koruması amaçlanıyor. Bütün dünyanın Beşar Esad yönetiminin sivil halka karşı kimyasal silah kullandığı iddialarını tartıştığı bir dönemde çıkan haberleri teyit etmekten kaçınan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, silah sevkıyatının uluslararası kurallara aykırı olmadığını savundu. Lavrov, "Basının bu konuda neden sansasyon yaratmaya çalıştığını anlamıyorum. Biz Suriye'ye anlaşmalar kapsamında ve uluslararası sözleşmelere aykırı davranmadan silah sattığımızı hiç gizlemedik" dedi. New York Times, konuyla ilgili haberinde, Rusya'nın son silah sevkı yatına dair ayrıntılı bir döküme de yer verdi. Buna göre, Moskova yönetimi Şam'a 6,7 metre uzunluğunda, 290 kilometre menzilli Yakhnot füzeleri sattı. Bu füzelere şiddetli patlayıcı ya da zırh delici savaş başlıkları da takılabileceğini kaydeden gazete, 72 füzeden oluşan ilk siparişin 2007'de verildiğini, ilk teslimatın da 2011 başında yapıldığını aktardı. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye'nin Moskova'dan S-300 füze sistemi talep ettiğini bildirdi. Puşkov, "Bu füzelerin verilmesi, bizim Suriye'ye dış müdahaleyi desteklemediğimiz anlamını taşıyor" dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelerek, Suriye'de yaşana krizi ele aldı.

AKDENİZ'DE 12 SAVAŞ GEMİSİ VAR
Rusya'nın, Suriye'nin Tartus limanıyla bağlantılı 12 savaş gemisinin şu anda Akdeniz'de bulunduğu açıklandı. Uzmanlara göre Moskova, uluslararası kamuoyuna Suriye konusunda gözdağı veriyor. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz'e giriş yapan üç Rus savaş gemisi ise dün Güney Kıbrıs'ın Limasol Limanı'na demirledi.

ESAD VE KARISI ORTAYA ÇIKTI
Suriye'de enformasyon savaşları son hız devam ederken, 16 Mayıs'ta YouTube'a yüklenen bir videoda Beşar Esad ile karısı Esma'nın Şam'da otomobil kullanırken görülmesi herkesi şaşırttı. Esad rahat tavırlarıyla dikkat çekerken, muhaliflere göre eski tarihli olan bu video psikolojik savaşın bir parçası. Öte yandan Rakka kentinde rejime ait terk edilmiş bir hapishanede işkence aletleri bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şam'a Rus füzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN