Muhalifler çatışıyor

Bütün dünya Suriye'de iki yıldır devam eden krizin çözümüne odaklanırken, ülkedeki etkin muhalif gruplar arasında da şiddetli çatışma, rekabet ve adam kaçırma olayları yaşanıyor

Giriş Tarihi: 19.5.2013
ABD, Rusya ve Türkiye başta olmak üzere bütün dünya ülkeleri Suriye'de iki yıldan bu yana yaşanan insani krize bir çözüm üretmek için çabalarını yoğunlaştırırken, ülke içindeki etkin muhalif gruplar arasında kıyasıya bir çatışma yaşanıyor. Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentini büyük oranda elinde bulunduran El Kaide bağlantılı muhalif yapılanmalardan Yargı Konseyi, diğer bir silahlı grup olan Guraba el Şam'ı Halep'in sanayi bölgelerini yağmalamakla suçladı. İki grup arasında çıkan çatışmalarda ise en az 4 kişi hayatını kaybetti. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre, Halep'in doğu kısımlarını kontrol altında tutan iki rakip grup arasında salı günü çıkan çatışmalarda en az 4 Yargı Konseyi üyesi öldü. Bu gelişmenin ardından Guraba el Şam'ın bulunduğu noktalara baskın düzenleyen Yargı Konseyi, rakip grubun çok sayıda elemanını da kaçırarak hapsetti. Görgü tanıkları da bölgede tansiyonun yükselmesi üzerine, iki gruba ait savaşçıların birçok bölgeden asker çekmek zorunda kaldığını anlattı.

MİKDAD'IN BABASI KAÇIRILDI

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad'ın babası, ülkenin güneyindeki Dera kentinde kaçırıldı. Dera'nın Gussum kasabasında yaşayan 80 yaşındaki baba Mikdad'ın kimler tarafından kaçırıldığı henüz açıklanmazken, olay rejim safında yer alan politikacıların yakın akrabalarına yönelik ilk kaçırma eylemi olarak kayıtlara geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifler çatışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN