Suudi satıcı kendini yaktı

Suudi Arabistan'da bir seyyar satıcı polisin kötü muamelesini protesto için kendini yakarak hayatını kaybetti. Olay Tunuslu Buazizi'yi hatırlattı

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Sudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, 2,5 yıl önce Arap Baharı'nın başlamasına neden olan Muhammed Buazizi'nin kendini yakmasına tıpatıp benzeyen bir olay yaşandı. Ali Cabiri el Hureysi adlı bir seyyar satıcı, polisin kötü muamelede bulunmasını protesto ederek kendini ateşe verdi. Geçtiğimiz çarşamba günü yaşanan olaydan sonra yoğun bakıma alınan Hureysi, önceki gece kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Seyyar satıcının ölüm haberinin açıklanmasından sonra polis merkezinin önünde toplanan yüzden fazla kişi yetkililerin tavrını kınayan açıklamalarda bulundu. BBC'nin haberine göre, polisin kontrolleri sırasında üzerinden kimlik çıkmadığı için gözaltına alınan seyyar satıcı, polisin kötü muamelesine sinirlenerek kendini yaktı. Talihsiz adamın Suudi Arabistan vatandaşlığından çıkarıldığı, yeniden vatandaş olmak için uğraştığı kaydedildi.

ARAP BAHARI'NIN SİMGESİ OLDU
Tunus'un Sidi Buzid kentinde 17 Aralık 2010'da kendini yakan Muhammed Buazizi adlı seyyar satıcı, Arap Baharı denilen sürecin de işaret fişeği ve sembolü oldu. 4 Ocak 2011'deki ölümünden önce Buazizi, Tunus'un devrik diktatörü Zeynelabidin Bin Ali tarafından da ziyaret edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi satıcı kendini yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN