Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanlık yolu ajitasyonla açıldı

Giriş Tarihi: 20.5.2013

Yeni yayımlanan "Angela M.'nin İlk Yaşamı" adlı biyografisine göre Demokratik Almanya doğumlu Başbakan Merkel, gençliğinde komünist gençlik örgütünün "ajitasyon" bölümünde görevliydi

Avrupa Birliği'nde ekonomik kriz yaşayan ülkelere karşı ortaya koyduğu sıkı para politikalarıyla ön plana çıkan Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkında piyasaya çıkan yeni bir kitap şu sıralar kendinden sıkça söz ettiriyor. "Angela M.'nin İlk Yaşamı" adlı kitapta, yıkılan Alman Demokratik Cumhuriyeti'nde dünyaya gelmiş olan Merkel'in, gençlik dönemlerinde bu ülkede yapmış olduğu kariyerden son derece eleştirel bir şekilde söz ediliyor. Georg Reuth ve Günther Lachmann adlı yazarlar kitapta, Merkel'in iktidarda Almanya Sosyalist Birlik Partisi'nin olduğu Alman Demokratik Cumhuriyeti döneminde, partinin "FDJ" adlı gençlik örgütünün "ajitasyon ve propaganda" bölümünde görev yaptığı iddia ediliyor. Kitapta ayrıca Merkel'in o dönemde İşyeri İşçi Sendikası'nda (BGL) gençlik çalışmasından sorumlu olarak görev yaptığı kaydediliyor. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle'nin haberine göre, kitabın bazı bölümlerinin gerçeği yansıtmadığı öne sürülse de 22 Eylül'de yapılacak genel seçim öncesinde büyük ilgi göreceği belirtiliyor. Hükümet sözcü vekili Georg Streiter 2005'te yayımladığı biyografide, Merkel'in komünist gençlik örgütündeki görevi konusuna yeterince kadar açıklık getirdiğini dile getirse de son biyografinin yazarları Lachmann ve Reuth'un ise bu görüşte olmadığı kaydediliyor.

'MERKEL ÖRTBAS EDİYOR'

Yazar Lachmann'ın "Orada Merkel, ajitasyon ve propaganda görevi yapıp yapmadığını hatırlamadığını söylüyor. Bizim iddiamız ise böyle bir görev yaptığı şeklindedir. İki de görgü tanığımız var. Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin Bilimler Akademisi'nde FDJ sekreteri olarak görev yapan bu iki kişi Merkel ile sıkı işbirliği ve yakın ilişki içinde olmuş. Her ikisi de Merkel'in ajitasyon ve propaganda bölümü sekreteri olduğunu doğruluyorlar" dediği belirtiliyor. Lachmann ve Reuth, Merkel'in biyografisini tam anlamıyla aydınlatmak yerine kendisinden açıklama beklediklerini dile getiriyor ve geçmiş dönemde üstlendiği görevlerden çok, bu gerçeği örtbas etmeye çalışmasının önemli olduğunun altınI çiziyorlar.

'HİÇBİR SIRRIM YOK'
Merkel üstlendiği görevlerde neler yaptı yaptığı işlerin diğer insanlara ne gibi etkisi oldu? Bu konuda kitabın yazarları okuyucuyu aydınlatmıyor. Yazarlar, aslında doğrudan başbakanın kendisinden açıklama almak istediklerini vurguluyorlar ve geçmiş dönemde üstlendiği görevlerden çok, bu gerçeği örtbas etmeye çalışmasının önemli olduğunu belirtiyorlar. Merkel ise yaptığı güncel bir açıklamada, geçmişine ilişkin sakladığı bir şey olmadığını ama kendisine soru yöneltilmediği için bazı şeyleri anlatmamış olabileceğini belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık yolu ajitasyonla açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN