Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostlar Ürdün'de toplanıyor

Giriş Tarihi: 20.5.2013

Gelecek ay düzenlenecek 2'nci Cenevre Konferansı öncesi ön hazırlık için Suriye'nin Dostları 22 Mayıs'ta Ürdün'de buluşacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, 2'nci Cenevre Konferansı'nda "Esad'sız geçiş" için anlaşırken, Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu ön hazırlık için 22 Mayıs'ta Ürdün'ün başkenti Amman'da bir araya geliyor. Çekirdek Grup, yeni Cenevre süreci için parametrelerini belirleyecek ve Suriyeli muhaliflerle ortak strateji oluşturulacak. Türkiye, 2'nci Cenevre Konferası'na, Esad'ın koltuğu hemen bırakması şartıyla katılacağını belirtirken, İran ve Suudi Arabistan'ın da katılması gündemde. Ancak Fransa, İran'ın katılımına karşı olduğunu resmen duyururken, Suudi Arabistan da İran'ın yer aldığı masada olmaya karşı. İran'ın yer almaması durumunda ise Suudi Arabistan da toplantıya katılamayacak.

TÜRKİYE'NİN ŞARTI: ESAD

Ankara, konferansın toplanması için ön koşul olarak "Esad'ın hızla koltuğu geçiş yönetimine bırakması" olarak belirledi. Erdoğan'ın ABD temasları sürerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de randevu istendi. Geçen yıl Cenevre'de düzenlenen ilk konferansta barışın tesisi için geçiş hükümetinin kurulmasında mutabakat sağlanmış ancak Türkiye başta olmak üzere Batı bu sonucu, "Esad'ın gitmesi" şeklinde yorumlarken, Rusya, "Esad'ın yönetiminde geçiş süreci" diye yorumlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostlar Ürdün'de toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN