Obezite, Avrupa'nın yarısını 'ele geçirdi'

Giriş Tarihi: 20.5.2013

AB sınırlarında yaşayanların yüzde 50'den fazlası obez. Özellikle çocuk obezitesi hızla yayılıyor. En kilolu ülkeler Macaristan ve İngiltere, en 'zayıfları' ise İtalya ve Hollanda çıktı

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde şişmanlık artık mücadele edilmesi gereken bir hastalık haline geldi. AB nüfusunun yüzde 50'den fazlası aşırı kilolu. AB genelindeki obezite istatistiklerinde Macaristan başı çekiyor. Bu ülkede 18 yaşından büyük vatandaşların yüzde 28'i aşırı kilolu. Macaristan'ı, İngiltere, İrlanda, Malta, Lüksemburg ve Çek Cumhuriyeti takip ediyor. Aşırı kilolular listesinin son sıralarında ise Romanya, İtalya ve Hollanda bulunuyor.

PROJE ÜSTÜNE PROJE
AB Komisyonu'nun Almanya'daki sözcüsü Reinhard Hönighaus, sağlık konusunun ilgili ülkelerin sorumluluğunda olduğunu hatırlatıyor, ancak AB ülkelerinin bu konuda ortak hareket etmesinin önemine dikkati çekiyor. AB'nin üye ülkelerde sağlıklı beslenme projelerine mali kaynak ayırdığını söyleyen Hönighaus, örneğin okullarda süt ve meyvenin dağıtıldığı projelere destek verildiğini belirtiyor. Her yıl mayıs ayının üçüncü cumartesi günü Avrupa Obezite Günü... Bu vesileyle çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerde obezitenin nedenlerini ele alan toplantı ve paneller yapılıyor. AB Komisyonu son yıllarda özellikle çocuklar arasında obezitenin yaygın hale gelmesine ağırlık veriyor.

UCUZ AMA SAĞLIKLI...

Alman Obezite Topluluğu Sözcüsü, beslenme uzmanı Dr. Stefanie Gerlach'a göre de sadece bilgilendirme ve aydınlatma kampanyaları obezite ile mücadelede yeterli değil. Gerlach'a göre Almanya'da birçok yetişkin, sırf daha kolaylarına geldiği için sağlıksız yiyecekler tüketebiliyor. Gerlach sağlıklı beslenmek için insanların daha fazla enerji harcaması ve de beslenme alışkanlıklarını kökten değiştirmesi gerektiğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre şişmanlık 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde kalorisi yüksek, mineraller açısındansa fakir gıdalar, sırf fiyatları uygun olduğu için insanlar tarafından daha fazla tüketiliyor. Dünya Sağlık Örgütü bu nedenle BM'nin beslenme konusundaki bilgilendirme kampanyalarını, kalkınma hedefleri arasına almasını talep ediyor.

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite, Avrupa'nın yarısını 'ele geçirdi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN