Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani'den PKK'ya sert tepki

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki yapılanması olan PYD'nin Erbil anlaşmasına uymadığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 21.5.2013 13:01 Güncelleme Tarihi: 21.5.2013 15:13
PYD'nin karanlık ve şüpheli yöntemlerle diğer gruplardan farklı olarak hareket ettiğini açıklayan Barzani, örgütün acilen bu tutumunu değiştirmesini istedi.

Bölgesel Kürt yönetimine ait resmi internet sitesinde Barzani adına yapılan açıklamada, Suriye'de seçim yapılmadan hiçbir grubun kendilerini Kürtlerin temsilcisi olarak ilan edemeyeceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, "Hiç kimse Suriye'de seçim yapılmadan kendini Kürt halkının temsilcisi ilan edemez. Böyle girişimlere izin vermeyiz. Daha önceki tavrımızı devam etmeyiz. Kendileri tavırlarını değiştirmezlerse biz de farklı bir yol izleriz" denildi.

PYD'nin insanları öldürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Son yıllarda Barzani'nin sarf ettiği çabalar ile Suriye'deki Kürtlerin durumu diğer yerlere göre daha istikrarlı bir hal aldı. Bu çerçevede geçen yıl Temmuz ayında Yüksek Kürt Komisyonunu kuruldu. Bu Kürt halkına büyük bir sevinç ve moral verdi. O tarihten beri Barzani, Suriye'deki bütün partilere aynı mesafe ile yaklaşıyor. Ama belli bir grup, Erbil anlaşmasından sonra kendisini diğer partilerden ayırarak şüpheli konuma düştü. Bu grup Erbil anlaşmasına uymamakla birlikte insanları öldürerek ve kaçırarak diğer Kürt partilere zarar veriyor. Artık buna izin vermeyeceğiz" denildi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile PYD arasındaki gerginlik geçtiğimiz hafta Cumartesi günü PYD'nin Suriye Kürt Demokrat Partili 75 kişiyi gözaltına almasıyla başladı. Barzani, PYD'ye gözaltına aldıklarını Pazar günü akşamına kadar bırakmalarını, aksi halde yeni bir tutum takınacağını bildirmişti.


PYD KÜRT SİYASETÇİLERİ BIRAKTI

PKK'nın Suriye yapılanması olan PYD, Barzani'nin sert açıklamasından sonra Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişiyi serbest bıraktı.

Barzani ile PYD arasındaki gerginlik, geçtiğimiz Cumartesi günü Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişinin PYD tarafından gözaltına almasıyla başladı. Barzani, PYD'ye, gözaltındaki şahısların Pazar günü akşamına kadar bırakılmasını, aksi halde yeni bir tutum takınacağını bildirdi. PYD geri adım atmayınca Barzani, PKK için büyük önem taşıyan Irak-Suriye arasındaki Sêmalkê sınırını kapattı. Dün sert bir açıklama yapan Barzani, PYD'nini kirli ve şüpheli bir şekilde silahlandığını söyledi, bundan sonra muhatap olmayacaklarını dile getirdi. Bugüne kadar hep Suriye'deki Kürt parti ve gruplar arasında huzur olmasını istediklerini dile getiren Barzani, şunları söyledi: "Bunun için çaba gösterdik. Bu amaçla geçen yıl Yüksek Kürt Konseyi'nde bir araya getirdik. O zamandan bugüne kadar bir kardeş gibi bütün gruplara yaklaşımımız aynı oldu. Maalesef bir taraf her geçen gün kötü bir niyetle silahlandı. Ve her geçen gün Erbil sözleşmesinden uzaklaştı. Hatta bununla kalmadılar Kürtleri öldürdü, kaçırdı, gözaltına aldılar. Diğer siyasi parti üyelerini hayat hakkı tanımadılar. Suriye'de özgür bir seçim yapılıncaya kadar hiçbir parti ve grup kendisini diğerlerin üzerinde iktidar olarak göremez. Buna izin vermeyeceğiz. Bu durumda biz tutumuzu ortaya koymak zorundayız. Eğer Erbil Sözleşmesi'ne uyulmazsa biz de yeni kararlar alacağız."

Barzani'nin bu açıklamasından sonra PYD, gözaltına aldığı ve Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Demokrat Parti'li 75 kişiyi serbest bıraktı. PYD'nin Erbil sorumlusu Doktor Cafer, gözaltına alınan kişilerin yasal olmayan yollardan Suriye'ye girdiklerini ileri sürdü. Cafer, sınır kapısının hala açılmadığını belirterek bunun bir tavır olduğunu dile getirdi.


'SİLOPİ BELEDİYE BAŞKANI ÖRGÜTÜN ELİNDE, İHD VE STK'LAR NEDEN SESSİZ?"

Muhalif Kürtlerin internet sitesi nasname.com ise terör örgütü PKK'nın 20 gün önce 2 belediye meclis üyesiyle birlikte kaçırdığı Silopi Belediye Başkanı Hüsnü Yıldırım'ın durumunu gündeme getirdi. PYD'nin 75 kişiyi serbest bırakmasını değerlendiren muhalif Kürtler, "Karanlık, diktatöryal ve anti demokratik güçler hiçbir zaman kendi istekleriyle olumlu bir adım atmazlar. Onlar, baskı sonucu köşeye sıkıştıklarında zorunlu olarak bazı adımlar atarlar ancak." ifadelerini kullandı. Açıklamada, "PKK'ya yaranarak, yakın durarak ve onun yanlışlarını alkışlayarak PKK'nın pervasızlıklarına son verilemez. PKK, teşhir edilerek, ihanetçi rolü deşifre edilerek ve insanlık dışı suçları mahkum edilerek bazı adımlar atmak zorunda kalabilir ve halk üzerindeki terörüne son verebilir ancak. Yaklaşık bir aydır PKK'nın kaçırdığı Silopi Belediye Başkanı Hüsnü Yıldırım ve iki belediye çalışanı için de PYD'ye yapılan siyasi baskının benzeri yapılmış olsaydı bu güne kadar serbest kalmışlardı. Ne yazık ki Kürt politik çevreleri bu konuda korkak davrandıkları için PKK'yı eleştirmekten ve konuyu gündemleştirmekten ısrarla kaçınıyorlar. Kendisine 'insan hakları' sıfatını uygun gören İHD'nin de sessizliği dikkat çekici. En ufak bir olayda ortalığı birbirine katmaya hazır olan İHD, PKK'nın yaptığı insanlık dışı hiçbir suça ses çıkarmadı bugüne kadar; Silopi olayında olduğu gibi. Üstelik kayıpların yakınları İHD'ye başvurmuş olmalarına rağmen ses seda çıkmadı İHD'den." denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani'den PKK'ya sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN