Kurbanlardan 9'u çocuk

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Oklahoma'yı yerle bir eden hortumda resmi ölü sayısı 24 oldu. Yıkılan 2 okulda 9 çocuk can verdi. Onlarcası da kayıp... 321 kilometre hızla vuran hortum, eyaleti savaş alanına çevirdi

ABD'NİN Oklahoma eyaletini yıkıp geçen hortumlarda resmi ölü sayısı 24 oldu. Ölenlerin 9'u çocuk. Ancak yetkililer, halen enkaz altında olanlar nedeniyle ölü sayısının artabileceğini duyurdu. 70'i çocuk olmak üzere 145 kişi de yaralı kurtuldu. İşte 14 yıl sonra tekrar meydana gelen felaketten çarpıcı detaylar:

CESETLER 2 KERE SAYILDI

Hızı saatte 321 kilometreyi bulan hortumun çapı da 800 metre olarak açıklandı. Ancak bazı televizyon kanalları "Çapı 3 kilometreydi" iddiasında bulundu. Basının 'canavar' benzetmesi yaptığı hortum, 40 dakika sürdü. Meteoroloji uzmanları, 'canavar hortum'un Fujita Ölçeği'ne göre F2 yani "ikinci derecede en şiddetli hortum" olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Obama da Oklahoma eyaletinde "büyük afet" ilan etti.
Ölü sayısı sabah saatlerinde 51 olarak açıklandı. Ancak kaos ortamında bazı cesetlerin iki kere sayıldığı ve ulaşılan ceset sayısının 24 olduğu bildirildi.
Dev hortum Moore kentindeki Plaza Towers İlkokulu ile Oklahoma City'deki Briarwood İlkokulu'nu da vurdu. Yerle bir olan Plaza Towers İlkokulu'nda yaşları 5 ile 8 arasında değişen 9 öğrenci hayatını kaybetti. Öğrencilerin okulun enkazı altında oluşan su birikintisinde boğuldukları açıklandı. Onlarca çocuk da halen kayıp.

ÖĞRETMENLERİ KURTARDI
Pek çok öğrenciyi öğretmenleri son anda kurtardı. Plaza Towers okulunda bir öğretmen, okul tuvaletinde sakladığı 6 çocuğu, üzerlerine kapanarak korumayı başardı. Kendisi ise ağır yaralandı. Okul enkazından çıkarılan bir küçük kız çocuğu da o dehşet anlarını şöyle anlattı: "Işıklar söndüğünde müzik dersindeydik ve hemen sıranın altına saklandım. Kasırga içeri girdiğinde çok korkmuştum ve sıralardan birine tutunuyordum. Sırt üstü düştüm ve toz gözlerimin içine girmeye başladı. Sıralar üzerimize düşmüştü." Kurtarma çalışmalarına gönüllü katılanlar ise şunları aktardı: "İnsanların üzerinden duvarları kaldırıyorduk. Her yerde emekleyerek çıkmaya çalışan insanlar vardı. " Evlerini ve arabalarını kaybeden bölge sakinleri de yaşananları ünlü "Twister" filmine benzeterek, "Evimden geriye tek bir duvar kaldı" diye konuştu.

ZARAR 1 MİLYAR DOLAR

Moore kenti Belediye Başkanı Glenn Lewis "Hastane ağır hasar gördü. 2 katlı hastanemiz artık bir katlı" bilgisini verdi. Yollardaki hasar ve enkaz yığınları nedeniyle de yardım ulaştırılamıyor. Hortumun yol açtığı zarar 1 milyar dolar olarak belirlendi. Oklahoma'da yaşayan Türkler yardım kampanyalarına destek verdi. Türk vatandaşları bölge halkı için ihtiyaç duyulan su, battaniye başta olmak üzere maddi ve ayni yardım kampanyası başlattı.

SADECE 16 DAKİKALARI VARDI
Yıkılan okullardaki çocuklarıla öğretmenleri, ekipler ve çevreden yetişenler çıplak elleriyle kurtardı. Hortumdan 16 dakika önce alarm verildi. Ancak bu süre faciadan kaçmak için yeterli olmadı. Bu felaket, 2 yıl önce 161 kişinin öldüğü Missouri'deki hortumdan sonra 2'nci büyük hortum faciası...

300 EVDEN GERİYE 'EV MEZARLI ĞI' KALDI
Felakette en az 300 ev yerle bir oldu, geriye ise bu görüntü kaldı. Yüzlerce araç da parçalandı. Hortumlara neden olan şiddetli fırtınalar, soğuk havanın sıcak tropik havayla birleştiği yerlerde oluşuyor. Fırtınanın içine giren rüzgâr, dönmeye ve bir hortum oluşturmaya başlıyor. ABD'de her yıl ortalama bin 300 kasırga meydana geliyor. 1902-2011 yılları arasında ülke genelindeki en etkili 10 hortumda 2043 kişi yaşamını yitirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurbanlardan 9'u çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN