Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ardında hayalet şehir bıraktı

Oklahoma'yı vuran afet geride 24 ölü, 237 yaralı ve yerle bir olmuş bir bölge bıraktı. Hızı saatte 300 km'yi bulan hortumun ABD'ye verdiği zarar 2 milyar dolar

Giriş Tarihi: 23.5.2013
ABD, Oklahoma eyaletini pazartesi günü vuran ve 24 kişinin ölümüne, 237 kişinin yaralanmasına, yüzlerce evin de yerle bir olmasına neden olan hortumun izlerini silmeye çalışıyor. 40 dakika boyunca hızı saatte 300 kilometreyi bulan, hortum genişliği 2.1 kilometre olan bir bölgeyi adeta savaş alanına çevirdi. Arama kurtarma ekipleri aydınlatma sorunu ve yağışa rağmen çalışmalarına gece-gündüz devam etti. Bölgenin itfaiye sorumlusu Gary Bird, enkaz altında canlı ya da ölü olmadığına "yüzde 98" emin olduğunu söyledi. Oklahoma Acil Durum Bürosu da "Enkazın kaldırılması ve bölgenin temizlenmesi için yoğun çalışmalarımız başladı" açıklaması yaptı. Hortumun en çok vurduğu Moore kenti Belediye Başkanı Glenn Lewis, "Hortumun hemen ardından yaptığımız çalışmalarda 100 kişi enkazdan kurtarıldı. Şu anda ölü sayısının artmasını beklemiyoruz. Enkaz altında ölü ya da yaralı kimse bulunmuyor" dedi.

HİROŞİMA'DAN 600 KAT GÜÇLÜ

Ancak Moore kentinde yaşayan Cassandra Jenkins, "Büyükannem ile büyükbabama ne olduğunu bilmiyoruz. Evleri sağlam ama ikisine de ulaşamıyoruz" sözleri ile kentte hâlâ kayıpların olduğunu dile getirdi. Gücü Hiroşima bombasından 600 kat daha fazla olan hortum, 10 bin kişiyi doğrudan etkiledi ve 2 bin 400 eve büyük hasar verdi. Hortumun yol açtığı zarar yaklaşık 2 milyar dolar olarak belirlendi. Yetkililer, ölü sayısının az olmasında meteoroloji uzmanlarının hortumdan 15-20 dakika önce erken uyarıda bulunmasının çok etkili olduğunu açıkladı. Hortum felaketinin en fazla yıkıma yol açtığı Moore bölgesi, yollara devrilmiş enerji nakil hatları, tamamen ya da kısmen yıkılmış binaları ve etrafa savrulmuş otomobillerle dolup taştı. Asker ve polisin birlikte görev yaptığı afet alanına bölgede yaşayanlar, yardım kuruluşları ve resmi yetkililer dışında kimsenin girmesine izin verilmedi. Güvenlik güçleri, yağmalama ve hırsızlık gibi olaylara karşı yıkıntıların çevresinde nöbet tutuyor.

ENK AZ BAŞINDA NÖBET
Felaketin ardından bölgeye gelen yardım kuruluşları çalışanları ve gazeteciler, otellerde yoğunluğa neden oldu. Yetkililer, vatandaşları, sokağa çıkmama ve güvenli bölgelere doğru yönlendirme konusunda sık sık bilgilendirirken, ülke genelinde düzenlenen yardım kampanyaları da devam ediyor. Oklahoma eyaletinde yaşayan Türk vatandaşları ile üye oldukları sivil toplum örgütleri de yardım kampanyalarına destek veriyor.

Türk anne iki kızı ile felaketi yaşadı
Felakete Moore'da yaşayan Türk aşçı Dilber Yalçıner ve iki kızı da tanıklık etti. Lina (18) ve Selina (16) ile 5 yıl önce Moore'da yaşamaya başladıklarını belirten Yalçıner şöyle konuştu: "14.30 gibi işyerimden izin verdiler. Lina benden önce gelmişti. Selina'nın ise okul sığınağına indirildiğini mesajla öğrenmiştim. Sirenleri duyunca, saat 15.00 sularında evimizin sığınağına girdik. Haberlerde hortumun, kızımın okulunun bulunduğu bölgede bir okulu vurduğunu duyduğumuz sırada elektrikler kesildi. Kızımı almak için yola çıktığımda yolların trafiğe kapalı olduğunu gördük. Okula yürüyerek ulaştığımızda Selina'nın, bir arkadaşının annesi tarafından alınarak eve getirildiğini öğrendik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ardında hayalet şehir bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN