Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çizgi roman kahramanı Cumhurbaşkanı adayı

Sürgündeki İranlı çizer Amir Soltani'nin yarattığı çizgi roman karakteri Zehra, 14 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan İran'da muhalif gençlerin "adayı" olarak kabul edildi

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Yeni Cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanan İran'da hayli sıra dışı, bir o kadar da muhalif bir aday dikkati çekiyor. Seçimlerin gayri resmi adayı Zehra, aslında bir çizgi roman kahramanı... Siyasi mahkûmların serbest bırakılmasını, idam cezasının kaldırılmasını, kadın-erkek eşitliğini ve demokratik bir İran devleti kurmayı vaat eden Zehra 14 Haziran'daki seçimlere katılamasa da birçok muhalifin internet üzerinden fikirlerini açıklayabilmesini sağladı. İsmini başkent Tahran'ın en büyük mezarlığı olan Behişt-i Zahra'dan (Zehra'nın Cenneti) alan çizgi roman karakteri, ABD'de sürgün hayatı yaşayan İranlı çizer Amir Soltani tarafından kurgulanmış.

GERÇEK OLSA DA İMKÂNSIZ

Soltani, Zehra karakterini 2009'da Ahmedinecad karşıtı gösterilerde çocuğunu kaybeden bir anneden esinlenerek oluşturduğunu, oğlunun toprağa verilişini izleyen kadının yüzündeki keder, öfke ve cesaretin kendisini çok etkilediğini söylüyor. Çizgi romanda Zehra'nın ağzından İran hükümetine ağır eleştirilerde bulunan Soltani, "Özellikle İranlı gençler hiçbir Cumhurbaşkanı adayını desteklemiyor, Zehra'da kendi muhalif taraflarının bir yansımasını görüyorlar" diye konuşuyor. Anayasayı Koruma Konseyi Zehra'nın adaylığını kabul etmiyor, çünkü gerçek olmamasının yanı sıra, kadın olması da Zehra'nın Cumhurbaşkanı olmasının önünde engel teşkil ediyor.

8 ADAY KABUL EDİLDİ
İran'da Anayasayı Koruma Konseyi adaylık başvurusunda bulundan 686 kişiden sadece 8'inin adaylığını kabul ettiğini açıkladı. Tüm kadın adayların ve aralarında eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile Ahmedinecad'ın adayı İsfendiyar Rahim Meşai'nin de bulunduğu 678 kişinin başvurusu ise reddedildi. Açıklamanın ardından Meşai'nin adaylığının reddedilmesine tepki gösteren Ahmedinecad, dini lider Hamaney'le konuşacağını ve adaylık krizinin çözüleceğini ümit ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çizgi roman kahramanı Cumhurbaşkanı adayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN