Suriyeli muhalifler İstanbul'da toplandı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul toplantısı başladı.

Giriş Tarihi: 23.5.2013 14:35

SMDK eski Başkanı Muaz El-Hatib, SMDK Başkan vekili George Sabra'nın yanı sıra üst düzey üyelerin de hazır bulunduğu toplantının üç gün süreceği belirtildi. SMDK'nın bugünkü toplantısında Suriye'deki mevcut durum, koalisyona yeni üyelerin alınarak tabanının genişletilmesi gibi konuların ele alınacağı belirtildi. Yarın ise toplantıda Muaz el Hatib'in yerine yeni SMDK'nın genel başkanı seçilecek. Yapılacak seçimlerde ayrıca bir genel sekreter ve 3 genel başkan yardımcısı belirlenecek. Toplantının son gününde ise Başbakanlığı'nı Gassan Hito'nun yaptığı geçici hükümetin yeni kabine üyelerinin seçileceği kaydedildi.

Basın mensuplarına kısa bir süre görüntü alınmasına izin verildiği toplantı ile ilgili olarak SMDK basın müdürü Halid el Salih, açıklama yaptı. Bu günkü toplantıda siyasi konuların yanı sıra, koalisyonun genişlemesinin ele alınacağını ifade eden Salih, koalisyonda 72 üyenin olduğunu, bunların 10'nun hiç bir toplantıya katılmadığını söyledi. Salih, söz konusu üyelerin katılmaması durumunda yeni üyelerin seçileceğini aktardı.

Muhaliflerin Cenevre toplantısına katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruyu cevaplayan Salih, bu konuda belirsizliğin sürdüğünü, görüşmelerde bu mevzunun da ele alınacağını söyledi. ABD'nin kendilerine gönderdiği programın birçok bölümünde belirsizlik olduğunu ifade eden Salih,"Cenevre toplantısına kimin katılacağı ile ilgili belirsizlik var. Kimin katılacağını bilmiyoruz. Bu konuda puslu bir hava var. ABD ve Rusya siyasi çözümden bahsediyor. Biz de siyasi çözüm istiyoruz. Demokratik bir geçici hükümetin kurulmasını istiyoruz. Esed'in içinde olduğu geçiş sürecini istemiyoruz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli muhalifler İstanbul'da toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN