Rusya: Suriye rejimi Cenevre'ye katılacak

Suriye'de 26 aydır devam eden iç savaşı bitirmek için gelecek ay yapılması planlanan 2'nci Cenevre görüşmesine Esad yönetiminin katılacağı açıklandı

Giriş Tarihi: 25.5.2013
Suriye'de iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı bitirmek için ABD ve Rusya öncülüğünde yapılacak olan 2'nci Cenevre görüşmelerine Şam rejiminin katılacağı açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin Cenevre'de yapılması öngörülen konferansa ön koşulsuz katılmaya hazır olduğunu açıkladı. Açıklama her ne kadar Rusya tarafından yapılsa da Şam rejiminin görüşmelere katılacağı yöndeki ilk doğrulama oldu. Rusya ayrıca muhaliflerin de toplantıya ön koşulsuz katılması gerektiğinin altını çizdi. Muhaliflerin ise 2'nci Cenevre görüşmesine katılıp katılmayacağı hala belirsiz. İstanbul'daki toplantılarına dün de devam eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Cenevre'ye gidip gitmeyeceklerini açıklamadı. Muhalifler, Esad'ın geçiş döneminde yer almamasını ve Cenevre'ye katılacak Şam rejimi temsilcilerinin netleşmesini istiyor. Haziran ayında yapılması planlanan 2'nci Cenevre görüşmesi öncesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da pazartesi günü Paris'te biraraya geleceği öne sürüldü. İki bakanın sürpriz toplantılarında tüm tarafların 2'nci Cenevre görüşmesine katılmaları için neler yapılması gerektiğini konuşacağı belirtildi. Öte yandan İngiliz Telegraph gazetesine konuşan İngiliz üst düzey bir askeri yetkili, "Suriye ordusu son zamanlarda büyük kazanımlar elde etti. Muhalifler için ikmal ve kaçış yollarını kestiler. Muhaliflere karşı çok büyük bir saldırı planlıyor. Muhalifleri silahlandırmak şart" açıklamasında bulundu.

ESAD, TUNUSLU HEYETİ AĞIRLADI
Suriye'de 26 aydır devam eden ve BM verilerine göre 80 binden fazla kişinin öldüğü iç savaşı sonlandırma çabaları sürerken Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Şam'da Tunuslu heyeti kabul etti.

LÜBNAN 'DA EN KORKULAN GECE
Lübnan'ın kuzeyindeki Trablus kentinde Esad yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışmalar önceki gece doruk noktasına ulaştı. İsimlerini açıklamadan konuşan Lübnanlı yetkililer "Pazar gününden bu yana kentte 25 kişi öldü ama perşembe akşamı çatışmalar çok büyüdü" dedi. Ancak ölü sayısı hakkında bilgi verilmedi. Dün de tankların gezdiği kentte 6 kişinin daha öldüğü iddia edildi. Öte yandan Türkiye, ABD ve Katar, Suriye'nin Kusayr kentinde yaşananlarla ilgili Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ni haftaya acil toplantıya çağırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya: Suriye rejimi Cenevre'ye katılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN