Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya Devlet Başkanı istifa etti

Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve geçici Devlet Başkanı Muhammed Yusuf el Makarif istifa etti.

Giriş Tarihi: 28.5.2013 21:44
"Siyasi izolasyon" yasasının Kaddafi'nin 42 yıl sonra 2011 yılında devrilmesinde rol oynayan silahlı grupların talebi üzerine mecliste kabul görmesi sonrasında Kongre'de konuşma yapan Makarif, "Halkın temsilcileri kararlarını bildirdiler ve buna saygı duymalıyız" diyerek istifasını açıkladı. Yasanın kabul edilmesinden sonra ilk istifa eden devlet yetkilisi olan Makarif, konuşmasının sonunda Kongre üyeleri tarafından ayakta alkışlandı.
Eleştirmenler ve diplomatlar, yasanın hükümeti tecrübeli liderlerden ederek, hâlihazırda karmaşık olan demokratik geçiş sürecini daha da zora sokacağından endişe ediyor.
Muhammed Yusuf el Makarif, Kaddafi döneminde 1980 yılına kadar Libya'nın Hindistan Büyükelçisi olarak görev yaptı. Daha sonra Amerika'da 30 yıl boyunca sürgünde kalan Makarif, 2011 yılında Muammer Kaddafi'nin devrilmesine yol açan başkaldırının ardından Libya'ya döndü. Muhammed Yusuf el Makarif, 1952 yılından beri ilk defa geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan seçimlerle Libya Ulusal Kongresi'nin başkanlığına gelmiş, 9 Ağustos 2012 tarihinde ise göreve başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya Devlet Başkanı istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN