Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaş mı çözüm mü? Suriye ekseninde Ortadoğu'da neler oluyor?

İkinci Cenevre Konferansı için atılan adımlar hızlandıkça, Suriye’deki savaşın boyutu da büyümeye, sınırları aşmaya başladı.

Giriş Tarihi: 28.5.2013 11:45
Amerika ve Rusya, geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan Cenevre sürecini yine masaya getirdi. Şam yönetimi ilkesel olarak katılacaklarını açıkladı, topu muhaliflere attı.

Muhalifler ilkinden hiçbir sonuç çıkmayan Cenevre konferanslarının ikincisinden de kendileri adına hayırlı bir sonuç çıkmayacağından eminler. Çünkü bu süreç, Esat'ın gideceğini garanti etmiyor aksine rejimin dahil olacağı bir geçiş periyodunu içeriyor. Bu anlamda muhalifler Cenevre'ye katılmak istemiyorlar. Ancak Şam'ın "evet" dediği bir barış girişimine "hayır" demek, onları uluslararası arenada kötü çocuk yapacağı için kendilerini kabul etmek zorunda hissediyorlar.

Peki Suriye'deki krizin diplomasi yoluyla çözülmesine yönelik ısrarlı tavır zirvedeyken, Suriye içerisinde neler oluyor? Suriye'ye baktığımızda, diplomatik girişimlerle, savaşın boyutunun büyümesinin paralellik arz ettiğini görüyoruz.

KİMYASAL SİLAH KULLANIMI ARTTI

-Esat yönetimi kimyasal silah kullanımını arttırdı. Son günlerde Şam'ın Douma ve Hareste semtlerinde sarin gazı kullanıldı.

SAVAŞ SURİYE SINIRINI AŞTI

-Suriye'deki iç savaş sınırı aştı, Lübnan'a sıçramak üzere. Lübnan'ın Trablusşam kentinde, Suriye'ye paralel olarak Sünni-Şii çatışmaları patlak verdi. Ayrıca Beyrut'a atılan füzelerle Lübnan'ın da Suriye benzeri bir savaşın içine sürüklendiği açık.

HİZBULLAH RESMEN SAVAŞIN İÇİNDE

-Hizbullah, 2 yıldır devam eden Suriye iç savaşında, rejime destek veriyordu. Geçtiğimiz haftadan itibaren bu desteği yasallaştırdılar. Liderleri Nasrallah açık açık cihat çağrısı yaptı. Hizbullah'ın bu tutumu da Suriye'deki savaşın sınırları aşmasının faktörlerinden.

BATI'DAN SİLAH DESTEĞİ

-Önce Amerika'dan ardından AB'den muhaliflere silah için "yeşil ışık" yakıldı. Amerika Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler Komitesinde muhaliflerin silahlandırılması görüşüldü. Bu konunun Kongre'den geçip, Obama'nın önüne kadar gelmesi uzak bir ihtimal gibi dursa da "Amerika muhalifleri silahlandırıyor" söylentileri, Suriye'deki savaş dinamiklerini daha da hareketlendirdi. Ayrıca AB, muhalifleri silahlandırmak adına ambargonun kaldırılmasını gündemine aldı.

İSRAİL'E FÜZE SALDIRISI

-Beyrut'a füzeler düşerken, Lübnan'ın güneyinden de İsrail sınırına roket atıldı. Hamle sırası zaten aylardır teyakkuz halinde olan ve sınırlarına yönelik en ufak tehdidi cezalandıran İsrail'e geçti.

KİLİT ŞEHİR KUSAYR

-Suriye'deki çatışmalar son iki haftadır Kusayr bölgesinde yoğunlaştı. Kusayr, konumu itibariyle, Şam karayolu üzerinde. Şam'a giden yollar buradan geçiyor. Özellikle Esat'ın, Rusya ile bağlantısını sağlayan güzergah Kusayr'dir. Çünkü Rusya'dan gelen gemiler, Suriye'nin iki limanı olan Tartus ve Lazkiye'ye yanaşıyor. Tartus ve Lazkiye'nin de Şam'a çıkan tek yolu Kusayr'den geçiyor. Ayrıca Kusayr, Lübnan sınırına yakın. Lübnan'dan gelen Hizbullah desteğinin de risk edilmemesi için Kusayr'in Esat tarafından alınması şart. Bu nedenle Şam yönetimi iki haftadır hem Rusya hem de Hizbullah desteklerini yanına alarak, topuyla, tüfeğiyle, muhaliflerin kontrolündeki Kusayr'e saldırıyor.

ESAT KUSAYR'İ ALIRSA…

-Esat eğer Kusayr'i alırsa, Cenevre'ye ihtiyacı bile olmayacak. Şam yönetimi Cenevre hamlesini yapıp, beklemeye başladı. O sırada ülkedeki savaş giderek şiddetini arttırdı ve yayılmaya başladı. Her yer yangın yerine dönmeye başlarken, Kusayr bölgesi Esat'ın kontrolüne geçerse, rejim, ülkenin batısında gücü kazanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş mı çözüm mü? Suriye ekseninde Ortadoğu'da neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN