Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın ziyareti ambargoyu kırar

Giriş Tarihi: 30.5.2013 16:55 Güncelleme Tarihi: 30.5.2013 16:56

Gazze hükümeti Filistin Esirler Bakanı Ataullah Ebu's-Subh, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze'ye yapmayı planladığı ziyaretin, hükümet üzerindeki siyasi ambargoyu kıracağını, Filistin halkının direniş ve kendi kaderini tayin etme hakkını güçlendireceğini bildirdi.

AA muhabirine konuşan Ebu's-Subh, İsrail'in Gazze ambargosunun kaldırıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Erdoğan, Gazze ziyareti sırasında İsrail'in kara, deniz ve hava ablukasının çirkinliğini görecek. Erdoğan'ın Gazze ziyareti, Flistin hükümeti üzerindeki siyasi ambargoyu kıracak, Filistin halkının direniş ve kendi kaderini tayin etme hakkını güçlendirecek" dedi.

Erdoğan'ın ziyaretinin ambargo altındaki Gazze'ye gelmeleri için, dünya liderlerine örnek olacağını belirten Ebu's-Subh, ziyaretin Hamas ve Fetih arasındaki uzlaşıyı güçlendireceğini ümit ettiğini söyledi.

Uzlaşının İsrail ile Amerika'nın isteklerine karşı duracak siyasi bir karara ihtiyacı olduğunu dile getiren Ebu's-Subh, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan Kahire, Dakar ve Sana'da anlaşmaya vardıkları konulara bağlı kalmasını istedi.

İsrail'in Şalit anlaşmasına yönelik ihlallerine de değinen Ebu's-Subh, "Biz, anlaşmanın hamisi olan Mısır'ı bu ihlalleri görmesi için haberdar ettik. İsrail, Filistin direniş gruplarının tetikte ve saldırıları püskürtmeye hazır olduğunu iyi bir şekilde öğrendi. Ayrıca İsrail bu direniş gruplarını istediği zaman savaşa sürükleyemeyeceğini anladı" diye konuştu.

"Gazze Hükümeti, Mısır'ın güvenliğini tehdit etmez"

Ebu's-Subh, Mısır'ın Gazze'nin tek kapısı, can damarı ve Filistin davasındaki en büyük destekçisi olduğunu ifade ederek, Gazze hükümetinin, Hamas'ın veya direniş gruplarının her hangi bir şekilde Mısır'ın güvenliğini tehdit etmeyeceğini, hiçbir Filistinlinin 4 farklı savaşta davaları için hayatlarını kaybeden Mısır halkına düşmanlık yapmayacağını belirtti.

Gazze'de yaşanan her olayda Filistin direniş gruplarını suçlayan bazı basın organlarını kınayan Ebu's-Subh, bu basın kuruluşlarını "Filistin üzerindeki komploların bir parçası" olarak nitelendirdi.

Ebu's-Subh, İsrail'in Gazze'de istikrarın sağlanmaması ve Filistinliler üzerinde baskı oluşturmak için çalıştığını ayrıca son yıllarda Arap toprakları üzerindeki değişikliğin Filistin uzlaşısının çıkarına olduğunu bildiğini dile getirdi.

Hamas ile Hizbullah arasındak ilişkilere yönelik Ebu's-Subh, şöyle konuştu:

"Hamas hareketi, özgürlük isteyen Suriye halkının yanında yer alıyor. Hamas'ın uzun yıllar hareketin liderlerini ağırlayan Suriye rejimiyle güçlü bağları vardı ancak rejimin halkına silah doğrultmasını ve savaş açmasını kabul etmedi, Şam'dan çıktı ve rejimle olan bağlarını kopardı."

Ebu's-Subh, Hamas'ın, Hizbullah'ın Suriye çatışmalarına müdahil olmasını reddettiğini, "Suriye rejimiyle ilişkilerimizdeki tutum, rejimin yanında yer alarak büyük bir hata yapan Hizbullah için de geçerlidir" sözleriyle ifade etti.

"Türkiye'den Filistinli yargıçlara eğitim vermelerini istedik"

Türkiye'ye yargı alanında işbirliğini güçlendirmek için geldiğini belirten Ebu's-Subh, şöyle devam etti:

"Türk yetkililerden Filistin yargı seviyesini yükseltmek için Filistinli yargıçlara eğitim vermelerini, Gazze'ye bir Türk yargı kadrosu göndermesini istedik. Türk Adalet Bakanlığına, İsrail'in Filistinli esirlerin haklarını ihlal ettiğini bildirdik."

Ebu's-Subh Türkiye tecrübesine ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye demokratik dönüşümün büyük bir kısmını tamamladı. Büyüme kaydederek, dünya ekonomisinde 16'ıncı sıraya yerleşti. AK parti yönetimindeki Türkiye kültür, siyaset, tarih ve insan hakları meselelerini desteklemede ilerleme kaydediyor. Türk halkı, elde ettiği özgürlük, büyüme ve refah düzeyini hak ediyor. Bir zamanlar Türklerin dünyanın yarısına hükmettiğini hatırdan çıkarmamalıyız. Türkiye her zaman dünyadaki mazlumlara kucak açan bir ülke oldu. Bir zamanlar Yahudiler de Avrupa'nın baskılarından kaçıp Türklere sığınmıştı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın ziyareti ambargoyu kırar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN