Avrupa donuyor kutup yanıyor

Manş Denizi ve Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığının mevsim normalerinin 5 derece altında olması Avrupa'da yazın gelmesini geciktiriyor

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Bahar ayları gelmesine rağmen Avrupa'nın birçok bölgesinde bir türlü ısınmayan havalar halkın dikkatlerini meteoroloji kurumlarından gelecek açıklamalara çekti. İsveç Ulusal Meteoroloji Enstitüsü'nün yaptığı açıklamaya göre Kuzey Kutup Dairesi'nin 250 kilometre kuzeyinde bile hava sıcaklıkları 29 dereceye çıktı. 29 derece şimdiye kadar bu bölgede mayıs ayında yapılan ölçümlerde tespit edilen en yüksek sıcaklık. Yapılan açıklamaya göre, İskandinav yarımadasının kuzeyindeki Laponya bölgesinde önümüzdeki günlerde de benzer sıcaklıklar ve güneşli günler bekleniyor.

AVRUPA KIŞTA

Soğuğa alışkın kuzey ülkelerinde yüksek sıcaklıkla birlikte, güneşli günler yaşanırken, Fransa, Belçika, İsviçre gibi iç kesimlerdeki ülkelerde ise sıcaklıklar bir türlü yükselmek bilmiyor. Meteo Consult adlı hava durumu ajansından Pascal Scnavier adlı meteorologun açıklamasına göre, Avrupa bu yıl yüzde 70 ihtimalle geçen yıllara oranla serin bir yaz geçirecek, hatta havalar mevsim normallerini ancak eylül ayında yakalayacak. Scanvier bu öngörüsünü Manş Denizi ve Akdeniz'de yaptığı incelemelerde, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin 5 derece altında olmasına bağladı. Uzmanlar bu yaz bazı aralıklar haricinde daha bulutlu, yağışlı ve mevsim normallerinin 2-3 derece altında bir yaz beklediklerini açıkladı.

ALMANYA'YI SEL ALDI
Almanya'da günlerden beri süren yağmur, ülkenin birçok kentinde bodrum katlarını su basmasına, nehir kenarlarına kurulu bölgelerde yolların kapanmasına, bazı otobanları su basmasına ve ağaçların da devrilmesine yol açtı. Polis sözcüsü, zemin yumuşadığından dolayı toprağın ağaç köklerini tutamadığını, gece boyunca yollara devrilen ağaçların kaldırıldığını söyledi. Main Nehri'nin bazı bölümlerinde gemi trafiği durdu. Özellikle Thüringen ve Saksonya Anhalt'ta büyük maddi hasarların meydana geldiği yağışların, bugün de sürmesi bekleniyor. Meteorologlar, yağmurun bazı bölgelerde aralıksız pazar sabahına kadar süreceğini ve metrekare başına 150 litre yağış olabileceği uyarısında bulundu. A73 otobanı Forchheim ile Coburg arasında aşırı yağış nedeniyle kapatılırken, Bavyera'da ve Aşağı Saksonya'da birçok ev su altında kaldı.

FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa donuyor kutup yanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN