Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslümanlara hakaret başını yaktı

Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in Avrupa Parlamentosu'ndaki dokunulmazlığının kalktığı ileri sürüldü. Müslümanları Nazilere benzeten Le Pen ırkçılık davaları ile karşı karşıya kalabilecek

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Fransa'da Müslüman karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri ve Avrupa Parlamentosu üyesi Marine Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırıldığı ileri sürüldü. BBC'nin haberine göre Avrupa Parlamentosu'nda geçen hafta yapılan gizli bir oylama ile aşırı sağcı Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi. Böylece ülkesinde milletvekili olmayan Le Pen'in ırkçılık davalarında yargılanması bekleniyor. Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili kararın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. BBC konu hakkında Le Pen'in görüşlerini alamadıklarını kaydetti. Fransa Adalet Bakanlığı, ülkedeki Müslümanların Le Pen aleyhine yaptığı şikâyet başvurusunun değerlendirilebilmesi için Avrupa Parlamentosu'ndan izin istemişti. Le Pen, 2010'da Lyon'da yaptığı açıklamada, Fransa'da cuma günü camilerin dolu oluşu nedeniyle Müslümanların sokakta ibadet etmesini eleştirmişti. Le Pen, camilerde namaz kılan Müslümanları, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'yı işgal eden Nazilere benzetmişti. Müslüman dernekleri, Le Pen aleyhinde suç duyurusunda bulunmuştu.

Seçimlerde büyük sürpriz yaptı
Namaz kılan Müslümanları Nazilere benzeten Marine Le Pen, daha önce de Fransa'da helal et kesimiyle ilgili katıldığı tartışmalarda Müslümanların sert tepkisini çekmişti. 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Le Pen, seçimin ilk turunda yüzde 19 oyla üçüncü olarak büyük bir sürprize imza atmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlara hakaret başını yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN