Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya, sigara yasağını sıkı tedbirlerle başlattı

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Rusya'da hükümet binaları, sağlık ve eğitim kurumları, kültür alanları, spor merkezleri, stadyumlar, toplu taşıma araçları ve kamuya ait alanlarla genişletilen sigara yasağı dünden itibaren başlatıldı.

REKLAM YASAK

Sigaranın tüm alanlardaki reklamlarına yasak gelirken, tütün şirketleri etkinliklere sponsor olamayacak. Vatandaşların daha az tüketmelerini sağlamak amacı ile alınan tedbirler arasında fiyatlar artırılması da var. Yasa çıkmadan önce 22 rubleye kadar satılan sigara paketleri için taban fiyat getirildi. Gelecek yıl paketi 50 rubleden (1,6 dolar) aşağıya sigara satışı yasak.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 25 Şubat'ta yasayı onaylamış, uygulamanın 1 Haziran 2013'te başlayacağı hükme bağlanmıştı. Restoran, kafe ve otellerin tüm alanlarında sigara yasağı 1 yıl sonra uygulamaya giriyor. Uzun mesafeli trenlerin özel sigara içilebilir alanları da gelecek yıldan itibaren kaldırılıyor. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya'nın en çok sigara tüketen ülkelerden biri olduğunu, yeni yasaklarla birlikte her yıl 200 bin kişinin yaşamının kurtulacağını söyledi. Yasa küçük büfelerde sigara satış yasağı getiriyor. Gelecek yıl yürürlüğe girecek uygulamaya göre sadece 50 metrekarenin üzerindeki büyük marketlerde sigara satışı mümkün olacak. Sigara yasağına uymayanların cezası ise 1500 ruble (48 dolar). Rusya kamuoyu sigara yasağını destekliyor.

HALK 'EVET' DİYOR
Rusya'da sigara yasaklarına halk desteği büyük. Yapılan anketlerde halkın yüzde 82'si kamusal alanlarda sigara yasağına ilişkin tüm uygulamaları onaylıyor. Ayrıca yabancı sigara şirketlerinin ülkede sigara satışı yapmasının yasaklanması isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya, sigara yasağını sıkı tedbirlerle başlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN