Suriye'de muhalifler lider arıyor

ABD ve Rusya'nın öncülük ettiği 2'nci Cenevre Konferansı'na yönelik çalışmalar devam ederken, Suriyeli muhalifler kendilerini temsil edecek lideri 12 Haziran'da seçecek

Giriş Tarihi: 3.6.2013
ABD ve Rusya'nın 2'nci Cenevre konferansına yönelik çalışmaları devam ederken, muhalifler yeni liderini 12 Haziran'da seçecek. Lider seçimi öncesinde Suriye'nin Dostlarından oluşan 8 ülkenin Dışişleri Bakanları 2'nci bir telekonferansta Cuma akşamı tekrar bir araya geldi. 8 bakan, bir kez daha Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın tüm yetkilerini devredeceği bir geçiş yönetimi kurulması için rejimi temsilen kimin masada yer alabileceğini konuştu. Suriyeli muhalifler adına katılım konusunun 12 Haziran'da yapılacak olan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun (SMDK) liderlik seçiminin ardından netleşmesi bekleniyor. Cenevre 2'ye SMDK'nın yeni başkanıyla birlikte en az 3 kişilik bir ekibin katılması bekleniyor. İstanbul'da, 3 gün olarak planlanan muhaliflerin toplantısının 9 günde tamamlanması nedeniyle, 12 Haziran'da yapılacak seçimlerin de bir günde tamamlanmama ihtimalinin olduğu belirtildi.

İRAN: CENEVRE'YE KATILACAĞIZ
SABAH'a açıklama yapan İranlı bir diplomat da, "Biz 2'nci Cenevre Konferansı'na katılacağız. Bunda bir sorun yok. 2'nci Cenevre'nin yapılması için şartlar da bellidir. Önce kan dökülmesinin ve çatışmanın durdurulması gerek. Ayrıca; silahlandırma dursun, yardım için uluslararası örgüt konuşlansın, halka yardım dağıtılsın, serbest seçimlerin olması için uluslararası kuruluşlar destek versin" dedi.

SURİYE ORDUSU Kusayr 'DA İLERLİYOR
İki haftadır Humus'un Kusayr ilçesini kuşatma altında tutan Suriye ordu birliklerinin ilerlemesi devam ediyor. Esad rejimi, Hizbullah'ın da desteğiyle Kusayr'ın büyük bir bölümünü ele geçirdi. Şam'ın Kalamun beldesinde ise 5 Hizbullah militanı öldürüldü.

KONFERANS TEMMUZA KALDI
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, daha önce haziran ayında düzenleneceği bildirilen Suriye konulu 2'nci Cenevre Konferansı'nın temmuzda yapılabileceğini açıkladı. muhalifler arasındaki fikir ayrılıkları ve halledilmesi gereken ayrıntılar nedeniyle konferansın daha geç olacağını belirten Fabius, "Cenevre, barış için son şans. Umarım gerçekleşir. Haziran ayına yetiştirmemiz mümkün değil, temmuzda olabilir" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de muhalifler lider arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN