Orta Avrupa sele teslim

Giriş Tarihi: 4.6.2013

Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre'de binlerce kişi tahliye edildi. 8 kişi öldü, 9 kayıp var. Toprak kaymaları oldu, anayol ve otobanlar kapandı, elektrik kesintileri yaşanıyor

Sıcaklıkların mevsim normallerinin çok altında seyrettiği Orta ve Doğu Avrupa'da günlerdir devam eden şiddetli yağışlar sebebiyle birçok yerleşim birimi sular altında kaldı. 2002'de yaşanan ve bölgede 'yüzyılın seli' olarak anılan felaketin tekrar yaşanmasından endişe eden uzmanlar, su baskınlarının yaşandığı yerlerdeki binlerce kişiye evlerini terk etmeleri çağrısında bulundu. Orta Avrupa'da birçok noktada elektrik kesintileri yaşanırken, bazı anayol ve otobanlar ulaşıma kapandı. En az 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 9 kişinin de kaybolduğu Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre'de taşan Tuna, Ren ve Main nehirlerinde köprü ve nehir trafiği durduruldu.

BAŞKENTTE OLAĞANÜSTÜ HAL
Çelik duvarlarla sel sularını durdurmaya çalışan Çek Cumhuriyeti'nde çöken bir binanın altında kalan iki kişinin hayatını kaybetmesinin ardından olağanüstü hal ilan edildi. Okullar, iş yerleri ve metro istasyonları kapatıldı. Yetkililer yağışların devam etmesi durumunda başkent Prag'da bazı yerleşim birimlerinin tahliye edilebileceğini açıkladı. Avusturya'yı etkisi altına alan şiddetli yağışlar sebebiyle yaşanan toprak kaymaları ile Koessen Barajı'nın yıkılması sonucu bir köy sular altında kaldı. Olayın ardından bölgedeki diğer köyler tahliye edildi. Salzburg yakınlarında heyelanın altında kalan bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

TUNA NEHRİ REKOR SEVİYEDE

Almanya'da Saksonya, Bavyera ve Thüringen eyaletlerindeki birçok şehirde doğal felaket alarmı verilirken binlerce kişi sandallarla tahliye edildi. Metrekareye 80 litre yağmur düşen Doğu Almanya'da tarım arazileri büyük zarar gördü. Bavyera eyaletinin Passau kentinde kurulan kriz masası Tuna Nehri'nin rekor bir seviyeye ulaşarak 12 metreyi aştığı açıkladı. 2 kişinin kayıp olduğu bildirilen ülkede can kaybı yaşanmasından endişe ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Avrupa sele teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN