Kusayr'da 17 günlük bilanço

Esed'e bağlı güçler ile Hizbullah milislerinin 17 günden bu yana Humus'un Kusayr ilçesine düzenlediği operasyonlarda 270 kişinin öldüğü bildirildi.

Giriş Tarihi: 5.6.2013 16:21
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejim güçleri ile Hizbullah militanlarının Kusayr'a 17 günden beri ağır silahlarla gerçekleştirdiği
saldırılarda, 110'u silahlı muhalif 270 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralıların sayısının ise 2 bin 400'ü geçtiğini belirtti.

SNHR, ilçedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzemelerin bulunmadığını ve bazı yaralıların bu nedenle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

İlçe dışına çıkartılmak istenen yaralıların Hizbullah keskin nişancılarınca engellendiğini vurgulayan SNHR, rejim güçlerinin yardım yapılmasına izin vermediğini, Kusayr'da insanlık dramı yaşandığını kaydetti.

Kusayr halkının su sıkıntısı çektiğine dikkati çeken SNHR, rejim güçlerine ait savaş uçaklarının ilçedeki sahra hastanesini bombaladığını
vurguladı.

HİZBULLAH DESTEKLİ ESAD ORDUSU, KUSAYR'I ELE GEÇİRDİ

Şam yönetimi, muhaliflerle Hizbullah ve Esad ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Humus iline bağlı stratejik Kusayr kasabasına hakim olduklarını iddia etti. Hizbullah ve Esad'in ele geçirdiği iddia edilen 40 bin kişilik kasabada büyük bir katliamın yaşanmasından endişe ediliyor.

Suriye resmi televizyonu uzun bir süredir muhalifler ile ordu arasında çatışmaların sürdüğü Kusayr kasabasının Suriye ordusu tarafından ele geçirildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada ordunun "terörist" olarak nitelendirilen çok sayıda kişiyi öldürdüğü belirtildi. Haberde aynı şekilde çok sayıda kişinin de tutuklandığı ifade edildi.

Öte yandan Özgür Suriye Ordusu(ÖSO), söz konusu haberi yalanlayarak, muhalif güçler ile Hizbullah destekli Esad ordusu ile çatışmaların sürdüğünü aktardı. Yapılan açıklamada ayrıca Hizbullah'a bağlı 15 milisin öldürüldüğü kaydedildi.

El Cezire televizyonuna bağlanan ÖSO Humus bölgesi sorumlusu Sahib El Ali, Kusayr'in hala ellerinde olduğunu belirterek, Suriye televizyonunun iddialarını yalanladı. Kusayr'de çatışmaların sürdüğünü ifade eden El Ali, özellikli Kuseyr'in Daba bölgesi başta olmak üzere şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirtti. El Ali ayrıca Suriye ordusunun Kusayr'i ele geçirdiğini söylemesinin ardından kasabada kimyasal silah kullanımından endişe ettiklerini kaydetti.

Humus'un Kusayr kasabası, Şam'ı Akdeniz'e bağlayan karayolu üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip. Lübnan sınırındaki Kuseyr'e ele geçirmek amacıyla Hizbullah milisleri ve İran destekli Suriye ordusu ile muhalifler arasında yaklaşık 3 haftadır şiddetli çatışmalar sürüyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kusayr'da 17 günlük bilanço
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN