Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Naklen skandal!

Kriz toplantısının canlı verileceğini bilmeyen Mısırlı liderler, açtı ağzını yumdu gözünü... Etiyopya'nın baraj projesini tehdit gören bazı liderler "Dedikodu yayıp baskı kuralım" derken, bazıları ise "İsyancıları destekleyelim" önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Etiyopya'nın inşa edeceği devasa baraj konusunda muhalefetle bir kriz toplantısı yapma kararı uluslararası bir krize dönüştü. Etiyopya'nın Mavi Nil üzerine 4.2 milyar dolara bir baraj yaptırmasını stratejik çıkarlarına bir tehdit olarak algılayan Mısır liderleri, önceki gün yaptıkları toplantıda konuyu masaya yatırdı. Mursi'nin başkanlığında yapılan toplantının canlı yayınlandığını bilmeyen muhalif liderler, Etiyopya'ya karşı fikirlerini büyük bir açık yüreklilikle dile getirdi. Toplantıda liberal Ghad Partisi lideri Ayman Nur, Mısır'ın çok sayıda savaş uçağı aldığı dedikodusunu yayıp, Etiyopya üzerinde baskı oluşturulabileceğini önerdi. Ayrıca Mısır'ın Etiyopya başkenti Adis Ababa'ya siyasi, istihbarat ve askeri temsilciler yollamasını istedi.

ŞEFFAFLIĞIN BÖYLESİ...
Nur, "Ülkenin içişlerine karışmamamız gerekiyor" derken, muhafazakar Nur Partisi'nin lideri Yunus Makyun ise Nil Nehri'nden Mısır'ın payına düşen miktarı oldukça azaltacak barajın ülke için stratejik bir tehlike olduğunu ve Kahire'nin Etiyopya'daki isyancıları desteklemesi gerektiğini söyledi. Makyun, "Bu şekilde Etiyopya hükümeti üzerinde baskı oluşturabiliriz" ifadesini kullandı. Hem cumhurbaşkanlığını hem de muhalefeti son derece utandıran bu fiyaskoda sorumluluğu üzerine alan Mursi'nin yardımcılarından Pakinam El Şarkavi dün yaptığı açıklamada, "Konunun öneminden dolayı son dakikada toplantının canlı yayınlanmasına karar verildi. Ben katılımcılara değişiklik konusunda bilgi vermeyi unuttum. Bunun, siyasi liderleri utandıracak tüm sonuçları için özür dilerim" diye konuştu. Bağımsız gazete Al Tahrir, "Dünyanın gözü önünde skandal" başlığıyla verdiği haberde siyasetçileri eleştirdi. Programında toplantının bazı parçalarını yayınlayan talk şov sunucusu Rem Mahued, "Hükümetten daha fazla şeffaflık talep ettiğimiz doğru. Ancak böyle bir şey istemedik. Bu bir skandal" ifadesini kullandı.

HER PROJEDE VETO HAKKI

Nil Nehri, 10 ülkeden geçtiği halde 1929 ve 1959'da yapılan anlaşmalar kapsamında suyun yüzde 87'sini Mısır kullanıyor ve Nil üzerinde yapılacak her projede veto hakkı var. Ancak diğer 9 ülke Mısır'ın protestolarına rağmen 2010'da bir araya gelip Mısır'��n onayı olmadan da projeler yapılabileceği konusunda anlaşmıştı. Etiyopya'nın Nil'i besleyen Mavi Nil üzerinde geçen hafta yapacağını açıkladığı barajın, Mısır'a ulaşan su miktarını oldukça azaltması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Naklen skandal!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN