Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'in gizli üssü deşifre oldu

ABD hükümeti, İsrail’de yapılması planlanan ‘Top Secret ‘ bir füze üssü ile ilgili son derece gizli bilgileri internetten yanlışlıkla yayınladı. İsrail askeri yetkilileri ise bu durum karşısında oldukça kaygılı.

Giriş Tarihi: 6.6.2013 10:32 Güncelleme Tarihi: 6.6.2013 14:11
İsrail'in ABD desteğiyle yapmayı planladığı 'Top Secret' yeni füze üssü ile ilgili bütün ayrıntılar ABD tarafından yanlışlıkla internette yayımlandı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD İsrail ortaklığıyla İsrail'de yapılması planlanan 'Yeni Balistik Füze Savunma Sistemi Arrow 3', normal 'ihale prosedürünü' uygulayınca skandal patlak verdi. 25 milyon dolarlık projenin ihale dökümü için tüm ayrıntlılarıyla intertte yayımlandı. İnternette yayımlanan dokümanlarda gizli olması gereken projenin nerede yapılacağı, ne kadar yapılacağı ve tüm teknik ayrıntıları yer aldı. Projenin internet ortamında yayımlanması üzerine konu hakkında soruları yanıtlayan İsrailli yetkililer ise, projenin yapılacağı yeri doğrulamamakta ısrarlı.

İSRAİL İÇİN KRİTİK ÖNEMDE

İsrailli ismi açıklanmayan bir yetkili projenin açıklanmasının İsrail'in güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, "İsrail'in düşmanları İsrail'e saldırmak istediklerinde bu onlar için iyi bir rehber olacak. Böylece nereye ve nasıl saldırmaları gerekeceğini öğrenmiş oldular" diye konuştu. İsrailli yetkili, projenin yerinin açıklanması sonrası bu üssün başka bir yere taşınması konusunda ise açıklama yapmaktan kaçındı.

NÜKLEER SALDIRIYA KARŞI YAPILIYORDU

Bu proje İsrail tarafından oldukça önemli bir plan olarak görülüyordu. İsrail askeri uzmanları ülkelerinin karşılaşabileceği 'nükleer tehdit karşısında bu tesise ihtiyaçları olacağını' dile getiriyorlardı. 1998'den bu yana ABD, İsrail Ordusu için 500 milyon dolar civarında askeri üsler yaptı. Bu yeni üssün nerede yapılacağı konusundaki bilginin açığa çıkması ise İsrail'i çok zor durumda bıraktı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in gizli üssü deşifre oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN