Milyonlar dinlenmiş

Giriş Tarihi: 7.6.2013

Daha önce gazetecilerin telefonlarının dinletilmesiyle sert eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin on milyonlarca vatandaşının da telefonlarını takip ettiği ortaya çıktı

ABD Başkanı Barack Obama'nın başı yine bir dinleme skandalı ile dertte. Geçen ay Associated Press ajansı çalışanlarının ve Cumhuriyetçi televizyon kanalı Fox'un haber programcısı James Rosen'ı da dinlediğinin ortaya çıkmasından sonra şimdi de Obama yönetiminin on milyonlarca ABD vatandaşını dinlediği deşifre edildi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA), gizli bir karar ile vatandaşların elektronik bilgilerini ve yurtiçi ile yurtdışı aramalarını kayıt altına aldı.

KABUL ETTİLER

NSA'nın dinlediği vatandaşların, ABD'nin en büyük telekom şirketlerinden Verizon'un abonelerinin olduğu açıklandı. Gizli İstihbarat İzleme Mahkemesi tarafından Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) gönderilen gizli dinleme emrinin 25 Nisan'da yürürlüğe girdiği ve 19 Temmuz'a kadar geçerliliğini koruduğu görüldü. Haberde dinlemeler sırasında konuşmaların içeriğinin yanı sıra isim ve adres bilgilerinin toplanmadığı belirtildi. Guardian gazetesi yaşanan skandalın " Obama yönetimi tarafından, şüpheli olduklarına dair hiçbir veri olmadığı halde ilk kez milyonlarca vatandaşın dinlenmesi" ve "bugüne kadar ki en geniş kapsamlı izleme emri" olduğu belirtildi. Verizon şirketinden konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Obama yönetimiyse haberi doğrulayarak "terör tehditlerine karşı ülkeyi korumak için bilgilerin toplanması önemlidir" açıklaması yapıldı. Skandalın Obama'yı kişisel hak ve özgürlükler konusunda bir hayli köşeye sıkıştırması bekleniyor. Telefonların dinlenmesi, eski ABD'li siyasetçiler tarafında da kınandı. ABD eski başkan yardımcısı Al Gore bunu "inanılmaz ölçüde çirkin" bulduğunu söyleyerek, "Dijital çağda mahremiyet öncelik olmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlar dinlenmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN