Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç asır sonra Rusya'da bir ilk

Giriş Tarihi: 7.6.2013 19:34
Devlet Başkanı Vladimir Putin ve eşi Lyudmila, 30 yıllık evliliklerine son verdiklerini açıklayarak, Rus siyasi tarihinde 316 yıl sonra bir ilke imza attı. Büyük Petro'dan bu yana bir Rus liderin eşinden resmen ayrılma kararı alması ise sokaktaki Rusları şaşırtmadı.

Putinlerin, Kremlin'de katıldıkları bir bale gösterisinin ardından devlet televizyonuna açıklama yaparak boşanma kararını ortak aldıklarını belirtmesi sürpriz bir gelişme olarak karşılandı. Putin'in özellikle son yıllarda eşi ile katılması beklenen resmi temaslara yalnız gitmesi ikilinin arasının açık olduğu yorumlarına yol açıyordu. Ancak haberler dedikodunun ötesine geçmiyordu. Çiftin özel yaşamına dair büyük bir gizlilik söz konusuydu. Eşinin siyasi kariyeri boyunca halk arasında nadiren görünen Lyudmila Putin, medya önünde görünmekten hoşlanmadığını söylemişti.

Çiftin aile yaşamıyla ilgili, kız çocukları Mariya (28) ve Katerina (27) hakkında da fazla bir bilgi bulunmuyor. Üniversite eğitiminden sonraki kariyerleri bilinmiyor. Kız kardeşler hakkında babalarının söylediği tek şey, "Rusya'da olduklarını ve burada yaşamaya devam edecekleri" olmuştu. Çift, Mariya'ya babaannesinin, Katerina'ya ise anneannesinin adını vermişti.

Vladimir-Lyudmila çiftinin boşanma kararı, Rusya'nın siyahi tarihinin çok nadir görülen kararlarından biri oldu. Zira Rus kaynaklarına göre, 1697'de eşi Evdokiya Lopuhina'dan ayrılan Büyük Petro'dan bugüne, 316 yıldır eşinden resmen boşanan bir Rus lider olmadı. Petro'dan önce Rus Knezleri arasında bazı boşanmalar oldu.

Tiyatroda tanıştılar

Putin çifti 30 yıllık evlilliklerinde dünyayı değiştiren birçok olaya şahit oldu. 1985-1990 arasında KGB ajanı olarak Almanya'da çalışan Putin ve kendisiyle Almanya'da bulunan eşi, Berlin duvarının yıkıldığı 1990'da Petersburg'a döndükten sonra, SSCB'nin dağılma dönemini birlikte yaşadı.

Dün evliliklerinin bittiği açıklamasını yapan Lyudmila Putina, 1958 Kaliningrad doğumlu. Petersburg Üniversitesi Filoloji bölümünden mezun olan Lyudmila, 28 Haziran 1983'de Putin'le evlendi. Lyudmila, Vladimir Putin'le iç sefer uçuşlarında hostes olarak çalıştığı dönemde 3 günlüğüne geldiği Petersburg'da tanışmıştı. Putin, tanışmalarından 3 yıl sonra evleneceği Lyudmila ile tanışma hikayesini şu sözlerle anlatmıştı:

"O zaman Petersburg'da çalışıyordum. Bir arkadaşım beni tiyatroya çağırdı ve kızların da geleceğini söyledi. Gerçekten geldiler. Ertesi gün yine gittik bu sefer biletleri ben aldım ve üçüncü gün yine gittik. O kızlardan biriyle arkadaşlık yapmaya başladık o benim gelecekteki eşim Ljudmila'ydı."

Sokaktaki vatandaş için sürpriz olmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve eşinin boşanma kararı alması sokaktaki vatandaş için sürpriz olmadı. AA muhabirinin Putin çiftinin kararını sorduğu Ruslar renkli yanıtlar verdi.

Putin'in boşanmasını olumlu karşılayan vatandaşlardan Galina Bogalyubova, "Zorla kimse evli kalamaz. Ortak bir şeyleri kalmayan insanlar zamanı geldiğinde boşanabilir" yorumunu yaptı.

Nikolay Progodov ise Putin ailesinin bikaç yıldır zaten ayrı yaşadıklarını iddia ederek, boşanma kararını doğru bulduğunu söyledi. Progodov, "Bence Putin ikinci kez evlenebilir" dedi.

Oldukça ilginç bir yorumda bulunan Yegor Maksimov da "Rusya'da birçok politikacı aile gelirlerini saklamak için boşanıyor. Putin de bu nedenle boşandı" ifadelerini kullandı.

Putin'in boşanmasının ilginç bulan Lyudmila Çelnova, başkalarının yaşamlarıyla ilgilenmediğini ve boşanma kararının Putin'in bileceği bir iş olduğunu söyledi. Çelnova'ya göre, boşanma kararı Putin'in popülaritesini etkilemeyecek.

Olga Yeromina, boşanma kararını almanın olağan bir durum olduğunu düşünlerden. Yeromina, "Putin'in ikinci defa evlenmesi normal olacaktır şimdiden mutluluklar diliyorum" dedi.

Konuyla ilgili en sıradışı yorumu yapan vatandaşlardan Sergey Koralyov ise Avrupa Birliği ve ABD'nin Putin üzerinden oluşturduğu baskının artması nedeniyle, Rus liderin eşini korumak adına, güvenlik gerekçeleriyle böyle bir karar aldığını savundu.

Putin'in boşanmasının bir devlet başkanı için doğru olmadığını dile getiren Gennadi Makarov da Rus liderin aile kurumuna zarar verdiği görüşünde. Makarov, "Ne olursa olsun, devletin başkanı bu davranışı sergileme hakkına sahip değil" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç asır sonra Rusya'da bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN