Türkiye'nin en iyi haber sitesi

130 bin yıllık kemikte tümör

Hırvatistan'da 130 bin yıllık insan kemiklerinde tümör izine rastlandı. Bu, bir insan fosilinde görülen en eski kanser vakası... Uzmanlar "O denli temiz bir ortam dahi kansere karşı koruyamamış" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 8.6.2013
Dünyanın en eski kanser vakasına, 130 bin yıllık bir Neandertal insanın (200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü) kaburga kalıntılarında rastlandı. Hırvatistan'ın Krapina bölgesinde bulunan kalıntıları inceleyen bilim adamları, günümüzde de görülen kemiklerde yumuşak doku tümörü saptadı. ABD'nin Kansas eyaletindeki Kansas Üniversitesi'nden bilim adamları, bunun insansı fosillerinde kaydedilen en eski tümör vakası olduğunu söylüyor. Araştırma sonucu, bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Daha önce rastlanan en eski tümör ise 4 bin yıllık Mısır mumyalarına aitti. İncelenen kemiğin sahibi olan Neandertal'in, modern tıpta 'fibrous dysplasia' adıyla bilinen yumuşak doku tümörü nedeniyle ölmüş olabileceğini kaydeden bilim adamları, kaburga kemiğinin iç kısmının eksik olduğunu da keşfetti. 120 bin yıl önce, kirlenmemiş bir ortamda yaşamış olmanın bile kansere karşı koruyucu olmadığına işaret eden uzmanlar, kaburganın iskelet bütünlüğü olmadığı için tümörün insan sağlığı üzerindeki genel etkisine dair de fazla bir yorum yapamıyor.

TEKRAR TARAYINCA BULDULAR

Araştırmayı yapan uzmanlardan ABD'nin Kansas Üniversitesi'nde görevli antropoloji profesörü David Frayer, önceki araştırmalara katkı için, yaklaşık 100 yıl önce Hırvatistan'ın Krapina bölgesinde gün ışığına çıkarılan kalıntıları yeniden taramaya ve incelemeye karar verdiklerini açıkladı. 1980'li yıllarda ilk kez taranan kemiklerde, tümörün ilk izlerine rastlanmış, ancak o zamanki tıbbi olanaklar ölçüsünde herhangi bir kesin sonuca varılamamıştı. Prof. Dr. Frayer, "1980'lerin sonuçlarını kendimize örnek alarak, daha kesin bir çalışma yaptık ve nihai sonuca ulaştık" dedi. Öte yandan, yapılan bir diğer araştırma, Neandertal kadınlarının da bugünküne benzer şekilde, bebeklerini yaklaşık bir yıl emzirdiklerini ortaya çıkardı. Araştırmada, o dönemden kalma bir çocuk dişinin fosili esas alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
130 bin yıllık kemikte tümör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN