Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖSO Deyru'z Zor'da seferberlik ilan etti

Giriş Tarihi: 8.6.2013 09:36

Özgür Suriye Ordusu, Deyru'z Zor'da Irak'tan gelenler ile Hizbullah milislerine karşı kentteki tüm muhaliflere genel seferberlik ilan etti.

Suriye'de ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlarda ölü sayısının 90'a yükseldiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 40, Halep'te 17, Dera'da 13, Humus'ta 12, Hama'da 4, Kuneytrada 3 ve Haseke kentinde 1 olmak üzere ülke genelindeki operasyonlarda ölü sayısının dün gece itibariyle 90'a çıktığını duyurdu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Deyru'z Zor'da tüm muhaliflere seferberlik ilan etti

Bu arada Deyr'uz Zor kenti ve çevresinde yoğun çatışmaların yaşandığını söyleyen Deyru'z Zor Askeri Meclisi Komutanı Bedir Ez- Zor, "Kentin doğusundan Deyru'z Zor bölgesine Irak milisleri ve rejim güçleriyle birlikte, Hizbullah militanları Deyr'uz Zor çevresini kuşatmış durumda. Biz de kentteki tüm muhaliflere bunlar karşısında durmak için genel seferberlik ilan ettik" dedi.

"Bölgeye bin 200 Şii milisinin geldiğini" ifade eden Ez- Zor, rejimin bu milislerle Deyru'z Zor'a saldırıda bulunduğunu ve önümüzdeki günlerde bu saldırıların artacağını kaydetti.

"Rejim, İran, Irak ve Hizbullah milisleriyle kentin denetimini sağlamak için dışarından militan tranfer etti" diyen Ez- Zor, "seferberliğin kentteki tüm silahlı muhalif tugay, birlik ve doktorları kapsadığını" vurguladı.

Öte yandan bölgedeki muhalif basın sorumlusu Ahmed Colani, Golan tepelerinin Suriye ile İsrail arasında bulunan tampon bölgesindeki Kuneytra sınır kapısının, geçici bir süreliğine Suriye Ordusu'nun kontrolüne girdiği bilgisini vererek, rejim güçleri ile ÖSO birlikleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖSO Deyru'z Zor'da seferberlik ilan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN