Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'nin kavrayış sorunu

Bu yıl ilki gerçekleştirilen İstanbul Konferansı, Gezi Parkı tartışmaları nedeniyle görünürlük açısından zirve yaparken, içerik olarak gölgede kaldı. Konferans, Füle'nin kavrayış problemi ile hafızalarda kalacak

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa'nın kendi sorunlarını gözden geçirmesi ve Türkiye ile birlikte bu sorunlara çare araması için İstanbul Konferansı adıyla önemli bir platform oluşturdu. Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine katkıda bulunma iddiasıyla yola çıkan İstanbul Konferansı, yerli ve yabancı basının ilgi odağı olmasına rağmen içerik olarak Gezi Parkı tartışmalarının gölgesinde kaldı. Yüzde 85'i AB fonuyla finanse edilen İstanbul Konferansı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşması ve Gezi Parkı tartışmaları sayesinde birçok kanalda canlı yayınlandı. Basında, içeriğinden çok AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını eleştiren bir tweet atması ve AB Bakanı Egemen Bağış'ın "Ortada bir kavrama sorunu var" şeklindeki cevabı ile yer aldı. Oysa konferansta pek çok yerli ve yabancı akademisyen ve üst düzey yetkili, küresel ekonomik çalkantı ortamında AB'nin geleceğine ilişkin senaryoları ve yeniden şekillenen Avrupa'da Türkiye'nin sağlayacağı katkıları tartıştı.

YENİ FASIL AÇILIYOR

Türkiye, uzun süredir kopukluk yaşadığı AB müzakere sürecinde 3 yıl aradan sonra 26 Haziran'da "Bölgesel Politikalar Faslı"nı açmaya hazırlanıyor. Bakan Bağış, Türkiye'nin teröre son vererek 40 yıllık bir belayı başından defettiğini ve bu sayede faslın açılması için gerekli adımların atıldığını anlattı. Kahve molalarında konuştuğum Avrupalı delegasyon, Hırvatistan'ı tam üye olarak kabul etmeye hazırlanan AB'nin Türkiye'yi bekletmesini anlamadığını söylüyordu. Sanırım bu da AB'nin kavrayış sorunu.

VİZE MUAFİYETİNDE GELİŞME

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek" başlığıyla duyurulan İstanbul Konferansı'nda yaptığı açılış konuşmasında vize sorununu, 12 Eylül darbesinin Türkiye'ye attığı en büyük kazık olarak niteledi. Bağış, 30 yıllık mücadelenin sonunda vize muafiyeti müzakerelerinde önemli bir aşamaya gelindiğini hatırlattı.

OSMANLI PAYİTAHTINDAN AVRUPA'YA BAKIŞ
AB Bakanı Bağış, konferans katılımcıları onuruna Topkapı Sarayı'nda akşam yemeği verdi. Yemek öncesinde Bağış ve AB ülkelerinden gelen üst düzey misafirler, özel izinle çıktıkları Topkapı Sarayı'nın harem bölgesindeki Adalet Kulesi'nden İstanbul'u seyretti. Bakan Bağış ve Dış Haberler Müdürümüz Alparslan Akkuş, tarihi kulede birlikte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'nin kavrayış sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN