Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Katliam emirlerini bizzat Esad veriyor'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay: Suriye'de askerlere katliam emirlerini veren Esad, savaş suçlusu olarak yargılanabilir

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Birlemiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Suriye'de devam eden iç savaşta cinayet ve katliam emirlerini direk olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın verdiğini söyledi. İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Pillay, "Elimizdeki kanıtlar doğrultusunda Suriye'de rejim muhaliflerine karşı yürütülen katliamların idaresini direk olarak Devlet Başkanı'nın yaptığını görüyoruz. Beşar Esad istese hem askerlerini hem de Şebbihaları durdurabilir. Eğer Beşar Esad Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin karşısına çıkarsa, savaş suçlusu olarak yargılanabilir" dedi. Öte yandan BM bünyesindeki yardım örgütleri, Suriye için BM tarihinin en büyük yardım kampanyasını başlattı. BM, yılsonuna kadar, Suriye nüfusunun yarısı olan yaklaşık 10 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyacağını açıkladı. Bu ihtiyaçları gidermek için 5 milyar dolarlık bir kampanya başlatıldı. Suriye'de Kusayr kentinin muhaliflerin elinden alınmasından sonra rejime bağlı askerlerle Hizbullah'ın ilerleyişi sürüyor. Ordunun Humus'un El Buveyda bölgesini ele geçirdiği belirtildi. Lübnan sınırındaki Zebedani kasabasına yönelen ordu ve Hizbullah'ın nihai hedefinin muhaliflerin kalesi olan Halep olduğu söyleniyor.

Mikdad'ın babasına karşılık 43 esir
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad'ın geçtiğimiz ay kaçırılan 80 yaşındaki babası, 43 muhalif tutukluya karşılık serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında kadınların da bulunduğu çok sayıda sivil olduğu kaydedildi. Muhalifler, sivillerin tutuklanma emrinin bizzat Mikdad tarafından verildiği gerekçesiyle baba Mikdad'ı kaçırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Katliam emirlerini bizzat Esad veriyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN