Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep'e kuşatma

Suriye ordusu ve Hizbullah birlikleri Halep kapılarına dayandı. Resmi yetkililer, kentin muhaliflerden geri alınması için düzenlenecek nihai operasyona sadece saatler kaldığını belirtiyor

Giriş Tarihi: 11.6.2013
Yaklaşık 3 hafta süren şiddetli çatışmaların ardından Humus'un Kusayr ilçesini muhaliflerden geri alan Suriye ordusu ve Hizbullah birlikleri, kuzeye doğru hareket ederek Halep'i hedef seçti. Bir yıldan fazla bir süredir Halep'in büyük bir bölümünü ellerinde tutan muhalifleri püskürtmeyi planlayan Beşar Esad cephesi, nihai operasyonun çok kısa bir süre içinde başlayacağını kaydetti. Uluslararası haber ajanslarına açıklamalarda bulunan resmi yetkililer, Halep operasyonuna sadece saatler kaldığını belirtti. Lübnan merkezli Şii örgüt Hizbullah'ın aynı zamanda ülkenin güneyindeki Dera ve çevresinde de muhaliflere yönelik operasyonlar düzenlediği kaydedilirken, Humus ve çevresinin büyük oranda kontrol altına alındığı açıklandı. Yetkililer, Şam'ın dış semtlerinde de muhaliflere karşı büyük bir ilerleme sağlandığını duyurdu. Temmuz ayında düzenlenmesi beklenen Cenevre Konferansı öncesinde Esad rejiminin ülke içinde ilerlemeye devam etmesi, uluslararası toplum tarafından kaygı verici olarak değerlendiriliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Bu şartlarda siyasi çözüm çok zor" açıklamasında bulunmuştu. ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma noktasında bu hafta bir karar alabileceği bildirildi. Barack Obama yönetimine yekın isimler, Beyaz Saray'daki toplantılarda konunun netleştirileceğini açıkladı.

ESAD'DAN KATLİAM REKORU: 167 ÖLÜ
Suriye rejiminin düzenlediği operasyonlarda 19'u çocuk 167 kişi öldü. Rejim ise Kusayr'da kazandığı zaferin ardından, harabeye dönmüş kentin sokaklarında 'sevinç gösterisi' yapan kalabalıkların fotoğraflarını yayımlıyor. Muhaliflere göre, söz konusu kareler enformasyon savaşının bir parçası.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep'e kuşatma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN